Chyba umožňuje hackerům kontrolovat počítače na dálku. Pro to, aby útočník mohl počítač napadnout, stačí, když jeho oběť navštíví webovou stránku se škodlivým kódem.

Podle bezpečnostních expertů využívají hackeři tuto chybu již téměř týden. Škodlivý kód se jim už prý podařilo umístit na tisíce internetových stránek. Lidé se na ně většinou dostanou tak, že kliknou na odkaz uvedený v nevyžádané e-mailové poště.

Uživatelé by měli chybu zablokovat, radí Microsoft

Bezpečnostní chyba se podle agentury AP týká části softwaru Active X sloužící k přehrávání videa. Při její spolupráci s prohlížečem Internet Explorer se otevře bezpečnostní díra, již využívají hackeři. Microsoft vybídl uživatele, kterých se chyba týká, aby problémovou část softwaru vypnuli.

Na stránkách podpory Microsoftu je v současné době k dispozici způsob nastavení operačního systému, který zabraňuje jeho napadení. Uživatel na této stránce jednoduše klikne na tlačítko Fix this problem. Zablokovat problémovou část softwaru můžete přímo na stránkách Microsoftu (ZDE).

Microsoft obvykle uvolňuje bezpečnostní záplaty každé druhé úterý v měsíci. Pokud o bezpečnostních problémech informuje jindy, znamená to, že jsou vážné, podotýká agentura AP. V poslední době tak učinil například loni v říjnu, kdy informoval o nebezpečném červu Conficker, který napadl milióny osobních počítačů.