Funkce a vlastnosti nových operačních systémů Windows 7 i Server 2008 však budou moci uživatelé testovat neomezeně i nadále. A to díky novější verzi Release Candidate (RC), která byla široké veřejnosti zpřístupněna již na začátku května. [celá zpráva]

Systémy Windows 7 a Windows Server 2008 R2 ve verzi RC jsou již funkčně kompletním produktem a zároveň poslední verzí systému před uvedením finálního produktu na trh.

Pokud jste nejnovější RC verzi ještě nevyzkoušeli, můžete si ji stáhnout ze stránek Microsoftu. Uživatelé mohou zkušební verzi vyzkoušet bez jakýchkoliv limitů na počty stažení, a to do 30. června 2009.

Přečtěte si také: Jak pracují nové Windows 7 na starších počítačích

Testovat a hodnotit systém Windows 7 ve verzi RC bude možné až do konce února 2010, po tomto datu se začne systém, stejně jako beta nynější verze, každé dvě hodiny vypínat. Po tomto datu se systém bude rovněž každé dvě hodiny vypínat.

Finální verze systému Windows 7 by se na trhu měla objevit přesně 22. října. Uvedli to již dříve zástupci Microsoftu na tchajwanském veletrhu Computex 2009 s tím, že od tohoto data by měli výrobci zároveň nabízet své stolní počítačové sestavy a notebooky s tímto nejnovějším systémem.

Co přinese Windows 7 nového
Dotykové ovládání

Systém Windows 7 nabídne uživatelům vedle tradiční myši a klávesnice i dotykové ovládání, jaké má například přístroj iPhone od konkurenční firmy Apple. Zároveň nový systém nabídne funkci "multi-touch", tedy schopnost, která zpracuje více dotyků najednou. Pomocí dvou prstů tak můžete jednodušeji listovat na webu, zvětšovat fotografie a mnoho dalšího.

Jednodušší sdílení multimediálních dat

Na výstavě CES představil Steve Ballmer zajímavou funkci nového systému HomeGroup. Ta dovolí v domácnosti vytvořit sítě mezi několika počítači. V rámci sítě je poté možné jedním kliknutím sdílet veškerá multimediální data, jako je hudba, videa, nebo fotografie.

Všechna data se poté zobrazují jako knihovny ve Windows Media Playeru. Sdílet multimediální obsah v počítači půjde například i s herní televizní konzolí XBox 360. Všechna data mohou být uložena na pevném disku v počítači, přehrávat je však s novými Windows můžete díky domácí síti klidně i ve vedlejší místnosti.

Rychlejší chod a vyšší výdrž notebooku

Podle prvních testů je také Windows 7 šetrnější ke spotřebě. Notebooky by tak s novým systémem mohly pracovat o několik desítek minut déle. Stejně tak se vylepšení dočkal i start systému, který je oproti Vistě výrazně rychlejší. Podle propočtů Microsoftu startuje Windows 7 až o 20 procent rychleji než Vista.

Vylepšení se dočkalo i malování

Microsoft v novém systému ale nezapomněl ani na stařičké programy, jako je kalkulačka, WordPad nebo malovaní. Kromě nového uživatelského prostředí přibyly u těchto jednoduchých programů některé funkce.