Největší výrobce softwaru na světě původně plánoval, že uživatelé budou moci u Starter edice spustit naráz nejvýše tři aplikace.

Starter edice je nejjednodušší a nejlevnější verzí operačního systému a obsahuje pouze nejzákladnější funkce. Microsoft tyto nejjednodušší verze doposud nabízel převážně v rozvojových zemích.

Finální verze nových Windows 7 by se měla na trhu objevit ve druhé polovině roku, již nyní ale mohou uživatelé z internetu zdarma stahovat testovací RC verzi nejnovějšího systému.

Windows 7 už umí česky i slovensky

Přestože původně neměla být testovací verze lokalizována do češtiny, nakonec se Microsoft uvolil a češtinu nabídnul ke stažení pomocí služby Windows Update. Ihned po stažení ale systém stále hovoří pouze anglicky, nebo jiným jazykem, který jste při instalaci systému zvolili. Češtinu je poté nutné aktivovat v ovládacích panelech.

Pokud jste nejnovější RC verzi Windows 7 ještě nevyzkoušeli, můžete si ji stáhnout ze stránek Microsoftu. Uživatelé mohou zkušební verzi vyzkoušet bez jakýchkoliv limitů na počty stažení, a to do 30. června 2009.

Testovat a hodnotit systém Windows 7 ve verzi RC bude možné až do konce února 2010, po tomto datu se bude systém každé dvě hodiny vypínat.

Minimální požadavky Windows 7

32 bit
64 bit
Procesor
1 GHz
1 GHz
Paměť RAM
1 GB
2 GB
Pevný disk
16 GB
20 GB
Grafická karta
DX9 (128MB Aero)
DX9 (128MB Aero)

Windows 7 budou úspěšnější než Visty

"Nejlepší technické řešení nefunguje pokaždé," říká Julie Larsonová-Greenová, viceprezidentka Microsoftu, která dohlíží na vývoj Windows 7. Jako příklad uvedla souboj videokazet Betamax a VHS na přelomu 70. a 80. let, který vyhrál technicky méně dokonalý systém VHS.

"Obecně se má za to, že je Vista pošramocená značka," uvedl analytik Morningstar Toan Tran. Microsoft se proto uchýlil k filozofii, podle níž je nejlepším řešením jednoduchost.

Manažeři Microsoftu ale přiznávají, že se do Visty vkládaly přehnané naděje, a výsledek nesplnil očekávání. U Windows 7 by se to nemělo opakovat. Vista šla do prodeje v lednu minulého roku a od té doby se prodalo přes 180 miliónů licencí.