Hlavní obsah

ČR je na černé listině států, které podle USA porušují autorská práva

Novinky, ČTK, Miloslav Fišer

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Americká vláda zveřejnila ve čtvrtek seznamy zemí, které podle Washingtonu nedostatečně chrání před pirátstvím americké výrobce hudby, filmu a ostatních materiálů s autorskými právy. Na seznamu těch menších hříšníků je i Česko. Informovala o tom agentura AP.

Foto: Novinky

Na seznamu těch menších hříšníků je i Česko.

Článek

Za země, které jsou největší podobnou hrozbou pro Spojené státy, Washington označil Čínu, Rusko, Kanadu, Argentinu, Chile, Indii, Izrael, Pákistán, Thajsko, Alžírsko, Indonésii a Venezuelu. Těchto 12 států budou Američané podle AP pečlivě zkoumat a případně je budou chtít trestat ekonomickými sankcemi v rámci Světové obchodní organizace (WTO).

Na druhém seznamu se ocitlo dalších 33 zemí, ve kterých vidí americká vláda také určité nedostatky v otázce ochrany autorských práv, ale které nepovažuje za nejvážnější hrozby pro americké podnikání. Mezi těmito státy je kromě Česka například Bělorusko, Bolívie, Egypt, Mexiko, Kuvajt, Turecko, Ukrajina a Vietnam. 

Americké společnosti ocenily snahy nové vlády Baracka Obamy skoncovat s porušováním autorských práv pirátstvím. "Celá hudební obec dále čelí vážné a významné výzvě ze strany krádeží po internetu i tradičního pirátství," řekl člen vedení společnosti Recording Industry Association of America (RIAA) Neil Turkewitz. 

Počítačoví piráti způsobují škody za milióny

Počítačové pirátství je podle bezpečnostních expertů v ČR opravdu velký problém. Letos v březnu například obvinila policie z trestného činu porušování autorských práv šestadvacetiletého muže z Rýmařova na Bruntálsku, který pomocí internetu nabízel nelegální kopie filmů včetně úplných novinek. Škoda, kterou měl způsobit, je vyčíslena na 52 miliónů korun.

"Je to zatím největší případ porušování autorských práv, jaký policie na Bruntálsku odhalila,“ uvedla mluvčí policie Pavla Tušková. Dodala, že muž v období od února do září minulého roku nabízel po internetu více než 600 filmů různých žánrů, a to za 35 korun za jedno DVD.

Spolu s filmovým pirátem se policie zaměřila také na samotné zákazníky, kteří si nosiče objednávali. Podle mluvčí zjistila policie prozatím několik desítek zákazníků z celé republiky, kteří si měli od obviněného koupit celkem 138 filmů. "Policisté u obviněného zajistili dalších 456 nosičů a také notebook s externím harddiskem,“ dodala mluvčí.

V paměti policistů je také případ devatenáctiletého mladíka, který na internet umístil nelegální kopii amerického animovaného snímku Simpsonovi ve filmu. Muž jednoduše natočil film v kině na digitální kameru. Za to musel uhradit společnosti Bontonfilm částku ve výši 150 tisíc korun, hrozily mu přitom až dva roky vězení.

Počítačové pirátsví v Česku

Za posledních čtrnáct let se podařilo v Česku snížit míru pirátství o 27 procentních bodů. Při srovnání tuzemské míry pirátství s dalšími šestadvaceti členskými státy EU se Česko umístilo podle studie společnosti IDC na dobrém 11. místě, nicméně stále značně převyšuje evropský průměr.

V závěsu za Českem jsou veškeré státy východního bloku, ale i některé západoevropské a jihoevropské státy EU, například Francie (42 %), Itálie (49 %) a Španělsko (43 %). Sousední Slovensko se s 45 procenty umístilo na 16. příčce. Nejméně se nelegální software v rámci Evropy užívá v Lucembursku (21 %) či již tradičně v sousedním Rakousku a skandinávských státech (25 %).

Nejhorší situace je v Rumunsku a Bulharsku (68 %) a ze sousedních států v Polsku, kde se již druhým rokem nelegálně užívá 57 procent softwaru. Nejvíce se nelegálně šíří operační systém Windows a populární kancelářské softwarové balíky, grafické programy, antiviry a počítačové hry. Mezi nejpoškozovanější výrobce softwaru patří firmy Microsoft, Adobe, Autodesk, Corel a Symantec.

Podobné úniky filmových trháků krátce po premiéře nejsou ojedinělé. Z filmů českých tvůrců byly podobným způsobem šířeny například snímky Vratné lahve Jana Svěráka a Medvídek Jana Hřebejka.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám