Na třetím místě byla zaznamenána směs trojských koní, šířící se tentokrát výhradně pomocí vyměnitelných médií (USB disky, paměťové karty, flash disky, a podobně) a zneužívajících automatické nastavení operačního systému Windows ke svému spuštění.

Hrozby označené jako INF/Autorun dosáhly v březnu 7,19 % ze všech detekovaných hrozeb. Win32/Agent (3,22 %), známá rodina virů se schopnostmi vykrádat citlivé údaje z PC, se drží mezi top hrozbami na čtvrtém místě, stejně jako trojan WMA/TrojanDownloader.GetCodec na pátém místě (1,45 %).

Hráči on-line her v ohrožení

Poprvé se do první Top desítky dostal Win32/PSW.OnLineGames. Tento fakt může souviset se stále vzrůstající oblibou on-line her v Česku.

Vysoký podíl této hrozby byl v březnu zaznamenán také v sousedním Polsku, a na Slovensku byl dokonce tento trojan nejrozšířenější hrozbou. Doposud přitom platilo, že Win32/PSW.OnLineGames se šíří hlavně v asijských zemích.

Win32/Conficker se masově šířil zejména ve východní Evropě. Podíl této hrozby dosahoval vysoké hodnoty na Ukrajině (27,52 %), v Rusku (22,48 %), v Rumunsku (12,11 %) či Bulharsku (10,17 %), ale také ve Španělsku (11,81 %) a v Itálii (7,79 %).

Viry zaútočí i na mobily

Pozor na telefony. Na ty „chytré“ vybavené operačním systémem možná už příští rok zaútočí nové sofistikované viry. Čím by škodily? Zavirovaný přístroj by mohl napadat určité webové stránky, sám nakupovat vyzváněcí melodie z internetu nebo vytáčet libovolná čísla. Osoba, která by vyvinula takový typ viru, by si mohla během krátké doby vydělat značnou sumu peněz. Více se dozvíte zde.