Anketa prokázala také rozdíl v informovanosti žen a mužů. Zatímco 80 % mužů používá na svém počítači antivirový program a uvedlo navíc i jaký, název svého bezpečnostního softwaru znalo jen 54 % žen.

Asi 40 % žen také věří, že zapisování hesla na obrazovce prohlížeče nemůže kromě nich vidět nikdo jiný. Určitého rizika vysledování přístupových údajů si naproti tomu není vědoma pouze čtvrtina dotázaných mužů.

Na internetu se přitom vyskytují stále sofistikovanější útoky na jinak běžně navštěvovaných webových stránkách. Jejich hlavním cílem je v rozhodující míře krádež osobních dat a základním rysem krátkodobost

Více než polovina webů skrývá bezpečnostní hrozbu

Téměř 60 % webů, které skrývají některou formu útoku, je aktivních maximálně jeden den. Výskyt takových pomíjivých hrozeb se navíc neustále zvyšuje a nově se jich každodenně objevují i desítky tisíc.

"Bohužel ne všichni uživatelé si uvědomují, že rizika se již zdaleka neomezují na návštěvu nevhodných webových stránek nebo spouštění neznámých programů. Rafinovanost útočníků neustále roste, běžně se setkáváme s velmi složitými a pečlivě připravenými akcemi," uvedl Karel Obluk, technický ředitel bezpečnostní společnosti AVG Technologies.

Útoky bývají stále častěji cílené na menší skupinky uživatelů, často omezené v čase nebo geograficky, aby se snížila pravděpodobnost detekce. Cílem naprosté většiny útoků jsou peníze. Mohou to být reálné finanční prostředky při získání přístupu k bankovnímu účtu, stejně tak ale i zneužití počítače pro rozesílání spamu, k útokům na další PC.

Průzkum probíhal na webových stránkách bezpečnostní společnosti AVG poslední čtyři měsíce loňského roku. Zúčastnilo se jej celkem 1921 respondentů, z nichž bylo zhruba 40 % žen a 60 % mužů.

Viry zaútočí i na mobily

Pozor na telefony. Na ty „chytré“ vybavené operačním systémem možná už příští rok zaútočí nové sofistikované viry. Čím by škodily? Zavirovaný přístroj by mohl napadat určité webové stránky, sám nakupovat vyzváněcí melodie z internetu nebo vytáčet libovolná čísla. Osoba, která by vyvinula takový typ viru, by si mohla během krátké doby vydělat značnou sumu peněz. Více se dozvíte zde.