V současné době se tedy "oficiálně" připojíte k ICQ pouze pomocí nejnovější verze 6. Společnost AOL nebere ohled ani na to, že některým uživatelům novější verze jednoduše nevyhovuje.

Přestože to licenční podmínky ICQ neumožňují, někteří z nás jistě používali takzvané neoficiální klienty, jako je QIP nebo Miranda. Zajímavostí je, že novější neoficiální klienti, konkrétně QIP verze 8070 a QIP Infium jsou plně funkční, a to i po změně protokolu, kdy ICQ 5.1 už používat nelze.

Zablokován byl tak podle prvotních zjištění starší a oblíbený QIP verze 8060. Postoj AOL je však nejasný, a tak je možné, že s postupem času přestanou fungovat i doposud plně funkční klienti.

Právě kvůli uzavřenému a často se měnícímu protokolu, bez možnosti výběru libovolného klienta, je síť ICQ často kritizována. Nejvíce je ICQ využíváno právě v České republice, přestože podle celosvětového trendu začíná být i u nás stále populárnější Windows Live Messenger (MSN) od Microsoftu. Oblíbenosti se těší i protokol Jabber. Ten má však v našich končinách stále zanedbatelný podíl.