Pokud se růst uživatelů dál rychle zvyšuje, pak už má nyní Čína patrně nejvíce uživatelů internetu. Tak údaje interpretuje agentura Reuters. Agentura AP ale s odkazem na data společnosti Nielsen/NetRatings uvedla, že Spojené státy měly v březnu zhruba 221 miliónů uživatelů internetu, což by tedy bylo stejně jako měla Čína na konci února.

"I přes rychlý růst internetové populace je podíl uživatelů internetu na celkovém počtu obyvatel stále nižší, než činí průměr ve světě," uvedla dnes agentura Nová Čína. Ta se odvolává na data ministerstva informačního průmyslu. Na konci loňského roku v Číně využívalo internet jen asi 16 procent populace. Průměr ve světě přitom činil 19,1 procenta.

Počet uživatelů se zvyšuje i ve Spojených státech, tempo růstu je ale slabší než v Číně. Zda má Čína skutečně nejvíce uživatelů internetu na světě, tak potvrdí až údaje za březen.

V Číně je podle agentury Reuters pořád ještě běžná cenzura internetových stránek. Vláda tam využívá propracovaný systém filtrování dat a zaměstnává desítky tisíc lidí, aby monitorovali provoz. Tedy především to, co si lidé nejčastěji prohlížejí a jaké servery navštěvují.

Vláda má obvykle snahu filtrovat stránky s pornografickým obsahem a přístup na servery, které podle jejího názoru mohou podněcovat k podvratné činnosti. Internet se ale v poslední době stává i nástrojem k potlačování protičínských nálad, které pronásledují olympijskou pochodeň.

Růst obliby internetu je patrný převážně v delší časové řadě. Na začátku loňského roku v Číně využívalo internet asi 137 miliónů lidí, takže za rok a dva měsíce se počet uživatelů zvýšil o 61 procent.