Prohlížeč Internet Explorer z dílny Microsoftu je celosvětově zdaleka nejpopulárnější browser s tržním podílem kolem sedmdesáti procent. V evropských zemích mu však vyrostla silná konkurence v podobě Firefoxu, které se program ne a ne zbavit.

Internet Explorer

Řada uživatelů zůstala u staré verze Exploreru s pořadovým číslem 6, která (i když neustále opravovaná) obsahuje řadu bezpečnostních chyb. K popularitě programu nepřispívá mimo jiné neaktuální uživatelské rozhraní, nemožnost prohlížení webů přes záložky či nepřítomnost RSS čtečky.

Webový prohlížeč Internet Explorer 7 byl uveden loni v listopadu. Microsoft rozehrál hru na mnoha bojištích. Aplikaci přidal podporu nových webových standardů, záložky po vzoru Firefoxu či čtečku RSS kanálů. Firma rovněž tvrdí, že je systém s IE 7 bezpečnější než dříve.  

Firefox

Se čtečkou webů Firefoxem 2 mohou uživatelé surfovat netem od loňského listopadu. Podpora záložek, našeptávačů (i ten od Seznamu) není třeba u FF 2 připomínat, ke slovu se dostalo také integrované vyhledávání. Slogan - open-source = více bezpečí, necháme na vašem posouzení, jen doplníme, že narozdíl od minulé verze už dvojka ví, co jsou to automatické aktualizace a není třeba znovu stahovat celý program v případě nové opravy.  

Firefox 3 je zatím ve vývojové fázi. Už dnes však ukazuje velký potenciál. Podle výrobce Mozilly se zdokonalily bezpečnostní funkce programu a renderování stránek. Aplikace by měla lépe pracovat s weby s bohatým obsahem - hlavně tehdy, když je počítač po načtení stránky odpojen od internetu. Pozměněno bylo kolem dvou miliónů řádků kódu, programátoři opravili 11 000 nejrůznějších závad a problémů, které měly provázet FF 2.

Safari

Safari přinesl v červnu na platformu Windows nejen prvky ze světa Maců, ale i něco, co bylo dosud vyhrazeno jen unixovým systémům. Jedná se o renderovací jádro KHTML, které vývojáři Apple převzali z browseru Konqueror. V době uvedení tohoto programu si však Apple uřízl ostudu. Safari byl zpočátku velmi nestabilní. Na neaglických Windows nefungoval, v anglických často padal. Pozdější aktualizace naštěstí problém vyřešily.

Opera

Opera není příliš používaným webovým prohlížečem. Jeho podíl na trhu se pohybuje kolem jednoho procenta. Stejně jako Firefox i on ale nabízel řadu technologií dříve, než je použil Microsoft ve svém browseru IE 7. Opera například jako první prohlížeč přišla s ovládáním gesty myší. Ovšem Opera není určena jen pro stolní počítače. Její "Mini" verze se skvěle zabydlela v mobilních telefonech. Její schopnosti převyšují možnosti konkurence od Microsoftu.

Konqueror

Konqueror je poměrně schopný webový prohlížeč, který pracuje v prostředí KDE (K Desktop Environment). Aplikace je integrovanou součástí unixového desktopového prostředí KDE, které se vedle konkurenčního Gnome prosazuje zejména v moderních linuxových distribucích. Program pracuje také jako správce souborů, tedy podobně jako IE ve světě Windows. Rozšířen je minimálně, hluboce pod jedno procento.