Internetový červ Pykse.A rozesílá uživatelům Skype textové zprávy s webovými odkazy, které budí zdání, že nabízejí ke stažení obrázek formátu JPEG.

Po kliknutí na teto odkaz si však uživatel stáhne do počítače závadný soubor, který se samočinně spustí, zobrazí obrázek spoře oděné slečny a rozešle původní odkaz dalším uživatelům aplikace Skype, jejichž adresy našel v listě kontaktů.

:. Výpis náhodných zpráv, kterými se na sebe snaží Pykse.A upoutat pozornost. Kliknutím lze obrázek zvětšit. Zdroj: F-Secure

Podle F-Secure Pykse.A přistupuje také na webové stránky, které neobsahují zhoubné kódy, rovněž se hlásí na weby, které by měly evidovat počet již napadených počítačů. Dodejme, že červ napadá pouze aplikace Skype, které běží v prostředí Windows.

Program Skype je podobně jako jiné IM aplikace poměrně často napadán viry a červy. Útok na Skype, který byl velmi podobný tomu dubnovému, se odehrál minulý měsíc. Rovněž v únoru čelili uživatelů Skypu trojskému koni, který šířil reklamní odkazy.

"Skype uživatelům důrazně doporučuje postupovat velmi opatrně při otevírání příloh, které obdrží od neznámých lidí, také přistupovat opatrně k podezřelým zprávám od lidí, které jinak dobře znají," uvedl zástupce Skypy Kurt Sauer.

Společnost dodala, že všem uživatelům doporučuje používat kvalitní antivirový software.