Útočník může na Vistu vybavenou programem Windows Mail (nástupce programu Outlook Express) zaútočit e-mailem, který v sobě nese závadný odkaz. Poté, co na něj uživatel klikne, je do systému bez varování stažen zhoubný program, který Windows a vůbec všechna data uložená pod systémem, údajně vystaví útočníkovi.

O problému se ví přinejmenším od pátku. Jako první o něm informoval e-mail "Full Disclosure", který je hromadně rozesílán a jenž informuje o bezpečnostní problematice.

Microsoft se závadě, o níž byl informován, již věnuje. Firma však dodala, že nejlepší možnou ochranou před takovýmito útoky je dávat dobrý pozor při klikání na odkazy, které jsou zasílány z neznámých adres.

Podle expertů na otázky bezpečnosti je však možný dopad takovéhoto hackerského útoku poměrně malý, protože Windows Vista zatím používá málo lidí. Analytici se však domnívají, že Microsoft přistoupí k řešení problému velmi seriózně a že v příštím bezpečnostním balíčku uvede i fix pro tento současný problém.

Operační systém Windows Vista je v prodeji pro koncové zákazníky od ledna tohoto roku. Česká verze Visty byla uvedena do prodeje v březnu. [celá zpráva]