"Éra sólového vývoje programů je u konce," uvedl Gartner s tím, že se tato situace také týká amerického Microsoftu. V příštích letech bude pro uživatele důležité získávat flexibilní aktualizace, doplnili analytici.

Windows Vista si mohli koncem listopadu pořídit firemní zákazníci v anglické verzi. Pro koncové uživatele bude systém Windows Vista dostupný na začátku roku 2007. Česká verze se dostane do výroby 19. ledna 2007, v prodeji pro koncové zákazníky bude od 1. března 2007.

Gartneři se ve své hodnotící zprávě zmiňují také o mobilních technologiích nové generace. Podle společnosti budou telefony uživatelů za několik let vystaveny záplavě reklamy, která bude přesně cílená a bude například reflektovat to, kde se majitel daného přístroje pohybuje. Toto se podle Gartneru odehraje nejpozději do roku 2010.

Gartneři přikládají velkou roli také blogům (internetový deníček). Společnost se domnívá, že počet blogů bude kulminovat v polovině příštího roku. Množství pisatelů elektronických deníků se má v roce 2007 pohybovat kolem 100 miliónů.