Program Microsoft Robotic Studio je postaven kolem platformy Windows. Vývojářům dovoluje poměrně jednoduše vytvářet software pro roboty.

Software je použitelný pro celou řadu přístrojů - počínaje domácími pomocníky Roomba a konče systémy od výrobce hraček LEGO.

Microsoft poskytuje program zcela zdarma vývojářům a nadšencům. Společnosti, které však chtějí ze softwaru profitovat, za něj musí zaplatit 399 dolarů.

Společnost poskytla první náhled na svůj první robotický software v červnu, kdy zveřejnila na internetu jeho demoverzi. [celá zpráva] "Od června byl náš software stažen více než 100 000krát," uvedli zástupci Microsoftu. V červnu založila firma také výzkumnou laboratoř Center for Innovative Robotics na Carnegie Mellon University.

Microsoft ve středu rovněž oznámil, které ze svých partnerů bude oficiálně podporovat a dodávat jim své technologické know-how. Společnost již má na listu 30 společností, které se věnují výzkumu a vývoji robotů, a které budou s firmou spolupracovat.

Experti se domnívají, že právě Microsoft bude jedním z tahounů, který dostane roboty z výzkumných ústavů mezi obyčejné lidi.

Zástupci společnosti na okraj dodali, že firma bude také sponzorovat turnaj RoboCup 2007 (mezinárodní soutěž robotů), který se odehraje v červenci v americké Atlantě.