Zákazník pak buďto neobdrží software vůbec, nebo jen jeho nelegální kopii, která může počítač poškodit a navíc majitele kriminalizuje.

Softwarové tituly od kancelářských programů až po hry či nový počítač jsou už tradičním oblíbeným vánočním dárkem. Na výhodný nákup lákají zákazníky tisíce nabídek nejen v zavedených kamenných obchodech, ale i prostřednictvím internetu či na tržnicích, kde však kromě poctivých prodejců operují i skupiny podvodníků prodávajících pirátský software. Snaha na nákupu co nejvíce ušetřit se tak může vymstít.

"V období Vánoc se na BSA pravidelně obracejí lidé, kteří se evidentně stali obětí podvodu. Jde řádově o desítky případů každý rok, ale poškozených mohou být stovky. Zejména pořizování softwaru a hardwaru od anonymních či neautorizovaných prodejců je velmi riskantní," řekl Jan Hlaváč, mluvčí protipirátské organizace BSA.

Hlavně e-maily nabízejí nelegální software

Zákazníci by měli především při on-line nákupech řádně prověřit, z jakého zdroje nabídka zboží pochází. Internetová inzerce a zejména různé lákavé nabídky, které dorazí do e-mailové schránky, mohou obsahovat právě nabídky nelegálního softwaru.

"Často se snaží tvářit jako legitimní nabídky, ale opak je pravdou. Doporučujeme důvěřovat instinktům, a pokud se cena zdá příliš nízká, raději ji ověřit u autorizovaného prodejce či přímo výrobce," upozornil Hlaváč. Pořizovat software na tržnicích nedoporučuje BSA vůbec. Pravděpodobnost, že software bude na tržnici nelegální, je totiž velmi vysoká.

Že se zákazník stal obětí podvodu, pozná snadno. "Buď zboží zaplacené předem bankovním převodem vůbec nedorazí, nebo přijde prázdný datový nosič (CD/DVD). Evidujeme i kuriózní případy, kdy namísto objednaného zboží dorazil kus dřeva nebo ovoce," uvedl Jan Hlaváč.

Nelegální software reklamujte, radí BSA

Nelegální programy mohou být zavirované a po nainstalování mohou poškodit data nebo počítačové vybavení spotřebitele. Instalací nelegálního softwaru by navíc uživatel porušil autorská práva, a vystavoval by se tak riziku trestního stíhání. Za neoprávněné užívání softwaru hrozí vysoké pokuty, zabavení počítačového vybavení, odškodnění poškozených výrobců softwaru a trestní sazby odnětí svobody až na pět let.

"Radíme poškozeným, aby software, který se jeví jako nelegální, reklamovali u prodejce, pokud je znám, případně se obrátili na Policii ČR, která může nepoctivé distributory nelegálního softwaru na základě zákazníkova podnětu prověřit," uvedla BSA.

Obezřetnost je na místě i při nákupu repasovaných počítačů a notebooků. Je třeba u nich ověřit legálnost operačního systému a instalovaných počítačových programů.