Hlavní obsah
Zakladatel společnosti Huawei Žen Čeng-fej Foto: Profimedia.cz

Mé děti používají iPhony, přiznal šéf firmy Huawei

Zuřící obchodní válka mezi USA a Čínou má zatím negativní dopady především na čínskou společnost Huawei. Nicméně vyloučena není odvetná akce, která by se týkala Applu – koneckonců pro tohoto amerického výrobce je největším trhem právě Čína. Prohlásil to šéf společnosti Huawei Žen Čeng-fej s tím, že proti podobné odvetě by sám protestoval.

Zakladatel společnosti Huawei Žen Čeng-fej Foto: Profimedia.cz
Mé děti používají iPhony, přiznal šéf firmy Huawei

Žen varoval, že odvetná opatření nejsou na pořadu ne. „To se zaprvé nestane,“ prohlásila v rozhovoru s agenturou Bloomberg hlava společnosti Huawei.

„A za druhé, kdyby se to stalo, budu první, kdo bude protestovat. Apple je mým učitelem, proč bych se měl jako žák stavět proti svému učiteli,“ podotkl Žen.

Přiznal, že jeho děti mobily od Huawei nepoužívají. Dávají prý přednost výrobkům od Apple. „Lidé používají to, co se jim líbí. Politika by z toho měla být vynechána. Huawei je pouze společnost,“ uzavřel.

Případné čínské embargo vůči Applu by bylo pro americký podnik velkou ranou. V současnosti je totiž Čína pro Apple největším trhem, dokonce tam mají podle některých odhadů více zákazníků než v domovské Americe.

Šéf Applu Tim Cook

Foto: Marcio Jose Sanchez, ČTK/AP

Huawei na černé listině

Americké ministerstvo obchodu minulý měsíc přidalo Huawei na černou listinu, a to kvůli obavám z možné špionáže. Podniky v USA kvůli tomu nesmí s čínskou firmou spolupracovat bez speciálního povolení.

Google v reakci na uvalené embargo uvedl, že přestane do nových přístrojů dodávat některý klíčový software. U chystaných produktů by tak nemusely být dostupné všechny služby – například Play Store, Gmail a YouTube nebo Google Mapy.

Omezení ze strany Googlu není pro Huawei jediný problém. Kvůli celé bezpečnostní kauze dávají od čínského výrobce ruce pryč také další technologické giganty. Jsou mezi nimi společnosti Intel, Qualcomm, Xilinx či například Broadcom. Informovala o tom agentura Bloomberg s tím, že napětí mezi USA a Čínou kvůli tomu graduje.

Intel je v současnosti největším výrobcem procesorů na světě, i když se soustředí primárně na stolní počítače a servery. Qualcommu patří prvenství mezi mobilními čipsety. Xilinx prodává programovatelné čipy používané v síti a Broadcom je dodavatelem přepínacích čipů, ale například patří také k největším výrobcům BlueTooth a WiFi čipů na světě.

V nabídkách těchto společností je ovšem celá řada dalších klíčových komponent, které jsou nezbytné k výrobě smartphonů.

Před riziky spojenými s výrobky firem Huawei a ZTE varoval kromě USA i český Národní úřad pro kybernetickou bezpečnost (NÚKIB).

Před čím varuje NÚKIB
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování před používáním softwaru i hardwaru společností Huawei a ZTE.
Neznamená to, že jsou tyto technologie škodlivé nebo v danou chvíli zneužívané proti jejich uživatelům, ale představují riziko, že zneužity být mohou. Používat je na klíčových místech kritické infrastruktury – stávající i nově budované – znamená vysokou hrozbu.
Problém představuje čínské prostředí, kde tyto společnosti primárně působí. Podle tamních zákonů musí soukromé společnosti spolupracovat se státem při zpravodajských aktivitách. Aktivity vlivového i špionážního charakteru Čína, kde vládne autoritativní režim, v České republice už nyní provádí.
Technologie zmíněných firem na citlivých místech představují riziko nejen kvůli potenciální špionáži, ale i kvůli ohrožení běžných služeb státu. Cizí mocnost by je pak mohla chtít zneužít například k zásahům do internetu. Obezřetnost je namístě také tam, kde by jejich zneužití mohlo přinést ohrožení zdraví a životů lidí nebo významné hospodářské ztráty.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků