Hlavní obsah

Johnson riskuje roztržku s USA, chce pustit Huawei k britské 5G

Londýn

Britský premiér se chystá umožnit čínské telekomunikační firmě Huawei přístup k budoucí britské síti 5G, napsal na svém webu list The Sunday Times (ST). Podle listu tím Boris Johnson riskuje roztržku se Spojenými státy, které firmu kvůli podezření ze špionáže pro čínskou vládu z budování mobilních sítí nové generace vyloučily a stejný postup vyžadují i od svých spojenců.

Foto: Hollie Adams, ČTK/AP

Britský premiér Boris Johnson

Článek

Washington v polovině května zařadil Huawei na černou listinu, což znamená, že americké podniky potřebují zvláštní povolení, pokud chtějí této čínské firmě dodávat své produkty. V Evropě však poptávka po zařízeních pro mobilní sítě páté generace (5G) od Huawei zůstává silná. Firma v polovině října uvedla, že zhruba polovinu z dosud uzavřených 65 komerčních kontraktů na sítě 5G podepsala právě s evropskými zákazníky.

Smartphony Huawei se prodávají rychleji než loni. Sankcím navzdory

Mobil

Otázkou, zda firmě Huawei povolit účast na budování sítí 5G, se zabývá více zemí, včetně České republiky. Český Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) loni v prosinci označil technologie Huawei a další čínské firmy ZTE za bezpečnostní riziko. Varování se týkalo systémů zařazených do takzvané kritické informační infrastruktury. Některé státní instituce pak omezily používání produktů těchto firem.

Huawei je dodavatelem mobilních sítí a další infrastruktury pro všechny tři české mobilní operátory, technologii firmy využívá také největší český provozovatel telekomunikačních sítí CETIN.

Firmu Huawei založil v roce 1987 bývalý armádní důstojník Žen Čeng-fej. Dnes je druhým největším dodavatelem chytrých telefonů na světě a lídrem v 5G technologiích, kde jsou jejími hlavními konkurenty Ericsson a Nokia.

Revoluce jménem 5G
5G změní úplně všechno – a půjde o mnohem dramatičtější změny než ty, které si spojujeme s nástupem bezdrátových technologií. Standard 5G totiž nebude sloužit pouze pro připojení počítačů a mobilů k internetu. Využívat jej budou i chytré přístroje, které se postupně zabydlují v tuzemských domácnostech.Nová generace mobilního internetu najde uplatnění například v dopravě, virtuální realitě, sportu, ale také v oblasti zdraví – o nejrůznější technické vychytávky, které sledují zdraví svého majitele a následně data zasílají přímo lékaři, nebyla na výstavišti nouze.Stejně tak se k 5G sítím budou připojovat chytré pračky a ledničky, ale například také autonomní automobily – pro jejich rozvoj je rychlé a stabilní připojení k internetu na cestách klíčové.I když se tak 5G může zdát pouze jako další mobilní standard, ve skutečnosti budou jeho přínosy daleko větší. Pátá generace mobilních sítí zpřístupní podle studií Ericssonu vysokorychlostní internet až pro miliardu lidí a zařízení. A co víc, umožní rozmach moderních technologií.

Reklama

Související články

Výběr článků

Načítám