Letos uplynulo již deset let od představení prvního iPhonu. Od té doby se po celém světě prodalo na 1,2 miliardy smartphonů s logem nakousnutého jablka.

Dvě třetiny z nich jsou přitom stále ještě uživateli aktivně používané, konkrétně jde o 728 miliónů iPhonů. To je velmi vysoké číslo, především s ohledem na to, že celá řada uživatelů si kupuje nový jablečný telefon každý rok a starší model jednoduše přestane používat nebo jej prodá.

V podstatě to znamená, že v provozu je stále ještě poměrně dost iPhonů 4 a 5, přestože již několik let je není možné zakoupit v obchodech.

Největším trhem je pro společnost Apple Čína, kde je aktuálně provozováno na 228 miliónů iPhonů. Druhou nejpočetnější základnu má pak tento počítačový gigant v domovské Americe, kde jeho chytré telefony používá 120 miliónů lidí.

Co umí nejnovější iPhony?

V současnosti jsou v prodeji iPhony s pořadovým číslem sedm. Model iPhone 7 je vybaven stejně jako předchůdce 4,7palcovým displejem, verze 7 Plus má pak 5,5palcovou dotykovou plochu. Na první pohled se novinky příliš neliší od předchůdců, uvnitř se však změn událo mnoho.

Video

Nejnovější iPhony 7 a 7 Plus

Zdroj: archív výrobce

Velký důraz byl kladen na kvalitu fotoaparátů, a to především u větší verze 7 Plus. Ta se na zadní straně pyšní hned dvěma objektivy, i se senzorem vepředu má tak plusko dohromady tři fotoaparáty. Díky tomu by mělo pořizovat daleko kvalitnější momentky.

Nové iPhony přišly o sluchátkový konektor, což může být považováno za nedostatek. Apple alespoň vylepšil zabudované reproduktory, nově jsou stereofonní. Jeden je nad displejem, druhý pak pod ním. V režimu na šířku si tak uživatelé skutečně vychutnají stereofonní zvuk.

Konstrukce je nově vodotěsná a ukrývá nový procesor Apple A10, který je dvakrát výkonnější než předchůdce. Novinky by tak měly být připraveny na ty nejnáročnější hry ve vysokém rozlišení. I přesto se podařilo zvýšit proti předchozí generaci výdrž baterie.

Nové iPhony vedle sebe

Nejnovější iPhony vedle sebe

FOTO: archív výrobce