Premiéru si Sony Xperia Z5 Premium odbyla už na veletrhu IFA v září v německém Berlíně. Tuzemští prodejci však přístroj začali nabízet až v polovině listopadu. Tehdy bylo možné novinku zakoupit nejlevněji za 22 460 Kč. [celá zpráva]

Podle nákupního rádce Zboží.cz, který provozuje společnost Seznam, jsou ale nyní ceny prvního smartphonu se 4K obrazovkou o necelé tři tisíce příznivější. Startují na hranici 19 549 Kč.

Sony Xperia Z5

Sony Xperia Z5 Premium

FOTO: archív výrobce

Sluší se ale podotknout, že někteří prodejci si naopak Xperii Z5 Premium cení daleko více než před Vánocemi. V některých obchodech tak cenovky atakují hranici 25 tisíc korun. Jde přitom vždy o zcela totožné konfigurace.

Největším lákadlem Xperia Z5 Premium je dozajista displej. Panel s úhlopříčkou 5,5 palce má stejné rozlišení jako ty nejlepší televizory na trhu – 3840 x 2160 pixelů, jde tedy o standard 4K.

Sony Xperia Z5

Sony Xperia Z5 Premium

FOTO: archív výrobce

V útrobách přístroje se ukrývá osmijádrový procesor Qualcomm Snapdragon 810 MSM8994, jehož čtyři jádra jsou taktována na 2 GHz a další čtyři na 1,5 GHz. K dispozici jsou dále 3 GB operační paměti, grafický čip Adreno 430, 32GB úložný prostor, slot na paměťové karty.

Xperia Z5 Premium navíc splňuje certifikaci IP 68. Je tedy plně vodotěsná, do hloubky až 1,5 metru může být ponořena po dobu půl hodiny. Konstrukce zároveň smartphone brání před vniknutím prachu a jiných nečistot. I přes zvýšenou odolnost působí novinka elegantním dojmem, protože všechny součástky se podařilo vtěsnat do těla s tloušťkou pouze 7,8 mm.

Více se o Xperii Z5 Premium dozvíte v našem dřívějším článku. [celá zpráva]