Americký soud ve městě Madison rozhodl o tom, že Apple skutečně patenty porušil, už minulý týden v úterý. Tehdy však ještě nevyčíslil přesnou částku, kterou by měl americký počítačový gigant zaplatit. [celá zpráva]

Soudce pouze v závěrečné řeči uvedl, že odškodné by se mohlo vyšplhat až na 862 miliónů dolarů, tedy v přepočtu přes 20,5 miliardy korun. Porota ale Wisconsinské univerzitě přiřkla citelně nižší odškodné, byť jde stále o miliardové sumy.

Spor se týká procesorů A7, A8 a A8X, které jsou instalované v chytrých telefonech iPhone 5S, 6 a 6 Plus a zároveň v některých tabletech iPad. Technologie, na niž drží patent organizace Wisconsin Alumni Research Foundation (WARF) při Wisconsinské univerzitě, má zlepšovat účinnost mobilních čipů.

Patent byl podán už v roce 1998. Soudní spor se táhne od loňského ledna, připomněla agentura Reuters.

WARF si došlápl i na Intel

WARF mezitím podal novou žalobu, která se vztahuje na nejnovější chytré telefony iPhone 6S a 6S Plus, ale také na počítačový tablet iPad Pro. I tyto přístroje mají totiž údajně porušovat patenty organizace.

Obdobný spor kvůli zmiňovanému patentu vedl WARF také se společností Intel v roce 2008. Nakonec byl ale urovnán mimosoudně. Bližší informace ani jedna ze společností neuvedla.