Spor se týká procesorů A7, A8 a A8X, které jsou instalované v chytrých telefonech iPhone 5S, 6 a 6 Plus a zároveň v některých tabletech iPad. Technologie, na niž drží patent organizace Wisconsin Alumni Research Foundation (WARF) při Wisconsinské univerzitě, má zlepšovat účinnost mobilních čipů.

Patent byl podán už v roce 1998. Soudní spor se pak táhl od loňského ledna, připomněla agentura Reuters.

Americký softwarový gigant opakovaně jakékoli porušení patentu odmítal. Právní zástupci podniku totiž poukazovali na to, že je patent neplatný. Soudní porota v americkém Madisonu se ale přiklonila na stranu univerzity. Patent tedy platí.

Podle soudce, který se případem zabýval, by mohla tímto verdiktem vzniknout povinnost k náhradě škody ve výši až 862 miliónů dolarů. Přesná výše případné náhrady však bude vyčíslena až v dalším soudním líčení.

WARF si došlápl i na Intel

WARF mezitím podal novou žalobu, která se vztahuje na nejnovější chytré telefony iPhone 6S a 6S Plus, ale také na počítačový tablet iPad Pro. I tyto přístroje mají totiž údajně porušovat patenty organizace.

Obdobný spor kvůli zmiňovanému patentu vedl WARF také se společností Intel v roce 2008. Nakonec byl ale urovnán mimosoudně. Bližší informace ani jedna ze společností neuvedla.