Ještě v dubnu se přitom Nokia dušovala, že návrat k mobilním telefonům není na pořadu dne. „Zaznamenali jsme zprávy, podle kterých se chystáme vyrábět telefony z centra pro výzkum a vývoj v Číně. Tyto zprávy jsou ale nepravdivé. V současnosti nemáme žádné plány na výrobu či prodej mobilních telefonů,“ uvedl tehdy finský podnik v oficiálním prohlášení.

V rozhovoru pro Manager Magazin ale Suri tento týden potvrdil dřívější spekulace, že Nokia se bude snažit produkovat vlastní mobily ve spolupráci s jiným výrobcem – hodlá poskytovat licence na svou značku.

Microsoft vyrábí mobily, my budeme navrhovat a nabízet licenci.Generální ředitel Nokie Rajeev Suri

„Budeme hledat možné partnery,“ prohlásil šéf Nokie s tím, že začít však bude moci až v průběhu příštího roku. Tehdy totiž vyprší smluvní zákaz vstupu na toto odvětví trhu, který byl součástí smlouvy o odprodeji mobilní divize.

Zdůraznil přitom, že americkému softwarovému gigantu podnik „do zelí“ nepoleze. „Microsoft vyrábí mobily, my budeme navrhovat a nabízet licenci,“ uvedl Suri.

Název Nokia už chytré telefony Microsoftu nenesou

Americký softwarový gigant se dohodl na převzetí mobilní divize Nokie za 5,44 miliardy eur (149,4 miliardy Kč) loni v září. Nokia se při prodeji mobilní divize Microsoftu zavázala, že nebude produkovat vlastní mobily až do roku 2016.

Lumia 535

Lumia 535

FOTO: archív výrobce

Název Nokia však již nové přístroje od amerického počítačového giganta nevyužívají, místo toho nesou pouze označení Lumia. Prvním takovým přístrojem je Lumia 535. [celá zpráva]

Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale před lety sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finský výrobce zaspal hlavně na poli smartphonů.