Hlavní obsah

Patentové války se nesmí dotýkat zákazníků. EK se vložila do sporů mobilních gigantů

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Evropská komise (EK) se vložila do sporů mezi výrobce smartphonů a tabletů, když oznámila, že Motorola porušila evropská pravidla obchodní soutěže. Motorola u německých soudů žádala o vydání soudního příkazu vůči Applu, který by v zásadě znamenal zákaz prodeje v Německu. EK v úterý také přijala nabídku Samsungu, že v EU nebude minimálně pět let podobným způsobem postupovat.

Foto: Francois Lenoir, Reuters

Eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Článek

„Patentové války by se neměly dít na úkor zákazníků. Proto musí všichni průmysloví hráči vyhovět pravidlům soutěže. Rozhodnutí o Motorole, společně s přijetím závazků Samsungu, nabízí právní jistotu," prohlásil eurokomisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia.

Komise už před rokem signalizovala, že podobným způsobem rozhodne. Vyšetřování případu začalo na jaře 2012.

Postup Motoroly představoval zneužití dominantního postavení na trhu a mohl v důsledku znamenat zamezení přístupu Applu na německý trh, míní komise. Pokutu ale Motorola nedostala.

Spor o standard GPRS

Firma se u německého soudu snažila o vydání soudního zákazu ve sporu s Applem o takzvané základní patenty, které jsou nezbytné pro fungování mobilních přístrojů a tvoří standard mobilní technologie.

Spor Motoroly a Applu v Německu se týká standardu pro sítě GPRS. Když byl tento standard v Evropě přijat, Motorola slíbila, že poskytne licenci všem. Pak však začala žádat soudní zákaz na přístroje Apple, přestože Apple oznámil, že se chce dohodnout na licenčních podmínkách.

Podle Almunii mají držitelé patentů právo na spravedlivou odměnu za užití jejich intelektuálního vlastnictví, ale také ti, kdo tyto patenty využívají, mají mít přístup k technologii za spravedlivých, rozumných a nediskriminujících podmínek.

Velcí výrobci mobilních telekomunikačních zařízení spolu vedou řadu soudních sporů v mnoha zemích světa.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám