Nokia byla od 90. let největším výrobcem mobilních telefonů na světě, z první příčky ji ale před dvěma roky sesadil jihokorejský konkurent Samsung Electronics. Finský výrobce zaspal hlavně na poli smartphonů.

Posílit prodejnost měla tehdy navázaná spolupráce s americkým softwarovým gigantem, která loni vyústila velkou akvizicí – Microsoft se dohodl s Nokií na odkupu hlavní mobilní divize za 5,44 miliardy eur (zhruba 140 miliard Kč). [celá zpráva]

Tehdy nikdo nepředpokládal, že by ještě někdy v budoucnu mohl finský výrobce představit chytrý telefon s jiným operačním systémem, než je Windows Phone. Jenže klesající podíl na trhu nejspíše udělal své, a tak se Nokia rozhodla nabídnout přístroje s Androidem, který aktuálně kraluje mobilnímu trhu.

Podobnost s Windows zachována

Nutno podotknout, že se Android na chytrých telefonech od Nokie svým vzhledem velmi podobá systému od Microsoftu. Úvodní obrazovka je uspořádaná v jednotlivých barevných panelech, z nichž každý představuje jinou funkci nebo službu smartphonu. Tradičně nechybí ani off-line navigace a mapové podklady celého světa, které finský výrobce automaticky dává zdarma ke všem svým chytrým mobilům.

Nokia X a verze plus vypadají zcela totožně, jediným rozdílem je velikost operační paměti.

Nokia X a verze plus vypadají zcela totožně, jediným rozdílem je velikost operační paměti.

FOTO: Gustau Nacarino, Reuters

Základ nabídky tvoří model Nokia X se čtyřpalcovým dotykovým displejem (480 x 800 obrazových bodů) a třímegapixelovým fotoaparátem. Srdcem telefonu je dvoujádrový procesor Qualcomm MSM8227 s taktem 1 GHz, který má k dispozici 512 MB operační paměti a 4GB úložný prostor. Ten je možné ještě dále rozšiřovat pomocí paměťových karet typu microSD.

Druhý model se jmenuje Nokia X+ a stejně jako první smartphone představený výše dokáže spolupracovat se dvěma SIM kartami najednou. Navíc je ale vybaven 768MB operační pamětí. Ostatní parametry jsou zcela totožné.

To platí i v případě modelu Nokia XL, který završuje nabídku smartphonů s Androidem. Ten je postaven na stejných součástkách jako Nokia X+ (má 768MB operační paměť), ale disponuje větším displejem – pětipalcovým dotykovým IPS panelem s rozlišením 480 x 800 obrazových bodů. Navíc je vybaven také pětimegapixelovým fotoaparátem.

Nokia XL má pětipalcový displej.

Nokia XL má pětipalcový displej.

FOTO: Gustau Nacarino, Reuters

Základní model za 3000 Kč

Základní Nokia X se bude prodávat za 89 eur bez daní a dotací, dostupná by měla být během pár dní. Ostatní dva modely vyjdou na 99 eur, respektive na 109 eur v případě verze XL. Zakoupit je však bude možné až v druhém čtvrtletí letošního roku.

Stejná dostupnost všech tří novinek by měla být také na tuzemském trhu. Ceny v českých obchodech budou i po připočítání daní a poplatků příznivé. Lze očekávat, že se budou pohybovat mezi 3000 a 3500 Kč v závislosti na konkrétním modelu.

Jak je z cenové politiky Nokie patrné, nové přístroje by měly tohoto výrobce opět vynést na vrchol. S těmito smartphony totiž necílí na náročné uživatele, ale na masy – a právě ty ovlivňují podíl trhu nejvíce. Vrcholnou nabídku budou, alespoň prozatím, tvořit chytré telefony Lumia s operačním systémem Windows Phone.