Bývalí zaměstnanci Nokie založili firmu Jolla, protože chtěli pokračovat ve vývoji operačního systému MeeGo. Ten se vyznačuje velice přehledným a intuitivním ovládáním. Zajímavé je, že se zcela obejde bez jakýchkoliv tlačítek.

Například hlavního tlačítka pro otevření menu nebo návrat na úvodní obrazovku. Tlačítka nahrazují gesta – pro ilustraci menu spustíte jednoduchým pohybem prstu z jednoho kraje obrazovky do druhého.

Nový chytrý telefon Jolla

Nový chytrý telefon Jolla

FOTO: Archív výrobce

Operační systém MeeGo je založen na Linuxu a Nokia jej spolu s Intelem vyvinula v roce 2010. Platformu MeeGo Nokia zavrhla předloni v únoru, kdy navázala partnerství se společností Microsoft a ve svých nových chytrých telefonech začala nabízet do té doby konkurenční Windows. [celá zpráva]

Stejnojmenný telefon Jolly využívá platformu Sailfish, která je postavena právě na systému MeeGo. Kromě toho má displej s úhlopříčkou 4,5 palce (asi 11 cm), kameru s rozlišením osm megapixelů a podporuje připojení na internet prostřednictvím sítí 4G. Zároveň je možné na něm používat zhruba 85 000 aplikací v rámci systému Android.

Po finské premiéře by se nový smartphone Jolla, který stojí v přepočtu 8000 Kč, měl podle agentury AP začít prodávat v následujících týdnech v dalších 135 zemích.