Sehnat peníze se tvůrci snaží prostřednictvím stránek Indiegogo.com, který nápadití jedinci využívají k hledání drobných investorů pro svůj projekt. Pokud jedinec přihodí alespoň 700 USD (13 500 Kč), dostane jeden přístroj Ubuntu Edge.

Ubuntu Edge

Ubuntu Edge

FOTO: Canonical

Doposud se jim podařilo vybrat více než 11,8 miliónu dolarů (227 miliónů korun) od 25 000 lidí. Mezi startupy se v rámci elektroniky jedná o naprostý rekord, uvedli na konci minulého týdne provozovatelé serveru Indiegogo. Jenže na tvorbu špičkového mobilu je to evidentně i přesto málo.

Nadšenci z Canonical totiž požadují na rozjetí výroby chytrého telefonu alespoň 32 miliónů dolarů (615 miliónů korun). A vzhledem k tomu, že do konce nabídky zbývají necelé dva dny, vybrat zbývající sumu se nejspíše nestihne.

Ubuntu Edge

Chloubou novinky by měl být i operační systém. Kromě klasického Androidu totiž telefon dokáže pracovat zároveň s Ubuntu.

FOTO: Canonical

Tvůrci již dříve řekli, že rozpočet mají spočítaný do posledního dolaru a je pevný. „Nebudeme výrobcem mobilů, prostě jen chceme vyrobit nejlepší telefon na světě. A pokud se najde tolik nadšenců, kteří o něj budou mít zájem, tak to uděláme,“ řekl Mark Shuttleworth, který na projektu pracuje.

Vše tedy bohužel nasvědčuje tomu, že výroba Ubuntu Edge se nerozjede. A to je rozhodně škoda, protože přístroj opravdu nabízí skvělé parametry. Jako jediný na trhu má 4 GB operační paměti a 128GB vestavěnou paměť. Tvůrci by sáhli zároveň po tom nejvýkonnějším vícejádrovém procesoru, který by byl aktuálně na trhu.

Ubuntu Edge

Ubuntu Edge

FOTO: Canonical

Počítá se s 4,5palcovým displejem, který nabídne rozlišení 720 x 1280 obrazových bodů a proti poškrábání bude chráněn safírovým sklem. Na trhu sice existují chytré telefony s větší úhlopříčkou a rozlišením, ale podle výrobce to už není potřeba a tyto nadbytečné parametry by pouze neúměrně zvyšovaly výrobní náklady.

Chloubou novinky by měl být i operační systém. Kromě klasického Androidu totiž telefon dokáže pracovat zároveň s linuxovou distribucí Ubuntu, což není žádná novinka pro zkušené majitele notebooků a stolních počítačů. S dokovací stanicí, ke které se připojí klávesnice a myš, by tak tento mobil mohl nahradit i domácí pracovní stanici.

Ubuntu Edge

S dokovací stanicí, ke které se připojí klávesnice a myš, by tento mobil mohl nahradit i domácí pracovní stanici.

FOTO: Canonical

Porovnání parametrů s konkurenčními smartphony
Model
Ubuntu EdgeiPhone 5Galaxy S4
Operační systém
Android a Ubuntu iOSAndroid
Operační paměť
4 GB1 GB2 GB
Vestavěná paměť
128 GB64 GB16 GB
Displej720 x 1280; 4,5 palce640 x 1136; 4 palce1080 x 1920; 5 palců
Ochrana displejeSapphire GlassCorning Gorilla GlassCorning Gorilla Glass 3
KonektivitaDual-LTE, GSMLTE, GSMLTE, GSM
ReproduktoryStereoMonoMono
BaterieSilicon-anode Li-ionLi-ionLi-ion