Podle mluvčího úřadu Františka Maliny je současné snížení cen paušálních tarifů pozitivní trend, který bude přínosem pro všechny skupiny zákazníků. "Aktuální vývoj prokazuje, že národní prostředí telekomunikací v Evropě se sbližují a analogicky reagují na změny potřeb uživatelů. Jde o důsledek jak společně uplatňovaných opatření národních regulátorů, tak přirozeného tržního vývoje," uvedl Malina.

Nové tarify operátorů počítají podle telekomunikačních odborníků s větším využitím mobilního internetu v chytrých telefonech a dalších zařízeních. Vznikne tak potřeba většího objemu přenášených dat. Paušály přitom zahrnují jen 600 MB až 1 GB dat a za další budou muset uživatelé připlácet.

V sousedních státech většina operátorů nabízí zpravidla jeden nebo dva GB. Najdou se ale také společnosti, které nabízejí skutečně neomezené připojení, tedy bez jakéhokoliv limitu. Takový tarif je možné pořídit například u slovenského T-Mobilu společně s voláním, SMS a MMS zprávami zdarma v přepočtu za 1035 Kč. [celá zpráva]

Změny na trhu, ať už vznik prvních virtuálních mobilních operátorů, nebo snížení cen, chce úřad zohlednit v aktualizované analýze trhu terminace mobilního volání. Dosavadní závěry analýzy konstatovaly na mobilním trhu malou konkurenci a úřad proto navrhoval povinnost pro operátory zveřejnit velkoobchodní nabídku, která by umožnila vstup virtuálních mobilních operátorů. Odhadovat dopad vývoje na trhu na regulační opatření je ale podle Maliny předčasné.

ČTĚTE TAKÉ
V Česku zavládlo mobilní šílenství, zákazníci vzali operátory útokem
Vodafone podlehl tlaku zákazníků, neomezený tarif už nabízí za 691 korun
Konkurenční boj vypukl naplno, po Telefónice srazí ceny T-Mobile i Vodafone
Za 15 minut 700 volajících. Nové tarify mobilních operátorů spustily lavinu
Levné volání Čechy nadchlo, v sousedních státech je ale ještě výhodnější