Pokud Nokia ceny sníží, jak tvrdí zdroje, bude to znamenat další výpadek příjmů a pravděpodobně i další ztráty. Pozitivní vliv nových přístrojů se totiž v hospodaření neprojeví hned. Analytici Deutsche Bank i Société Générale proto investorům radí akcie Nokie prodávat. Vede je k tomu rovněž středeční ukázka nových chytrých telefonů.

Nokia Lumia 920

Nokia Lumia 920

FOTO: Nokia

Ve středu šéf Nokie Stephen Elop a šéf Microsoftu Steve Ballmer ukázali dva nové smartphony Lumia 920 a menší Lumia 820. První reakce trhů ale byla silně negativní a akcie firmy spadly o 13 procent. Investoři se obávají, že Nokia má už možná poslední šanci, jak získat zpět ztracené pozice.

Pokud Nokia nepředvede smartphony, které se u spotřebitelů chytnou, může to pro ni znamenat vážné dopady. Silnou konkurencí jsou pro ni smartphony iPhone od americké společnosti Apple, a také přístroje od Samsungu. Ten využívá operační systém Android, který je i ve smartphonech jiných výrobců.

Elop: Stojíme na hořící plošině 

O tom, že aktuální pozice Nokie na trhu není zcela ideální, informoval již dříve Elop v otevřeném dopise. „Stojíme na hořící plošině a musíme jednat velice rychle, jinak shoříme,“ přirovnal současnou situaci firmy k příběhu o naftaři, kterému vzplála vrtná plošina.

Šéf Nokie Stephen Elop při středečním představení modelu Lumia 800C v Pekingu.

Šéf Nokie Stephen Elop

FOTO: ČTK/AP

„iPhone od Applu zcela změnil význam slova smartphone, upoutal pozornost vývojářů a vytvořil novou mocnou platformu. Jasně ukázal, že když vyrobíte dobrý telefon, lidé jsou za něj ochotni utratit velké peníze. iPhone se objevil v roce 2007 a my stále ještě nemáme konkurenceschopný produkt,“ uvedl na začátku loňského roku šéf Nokie.

I kvůli tomu se svého času největší výrobce mobilních telefonů na světě začátkem loňského roku spojil se společností Microsoft a ve svých smartphonech začal používat operační systém Windows. Za spojenectví prý americký softwarový gigant zaplatil více než 17 miliard korun. [celá zpráva]