HTC měla přitom před konkurencí náskok, neboť začala včas vyrábět smartphony s operačním systémem Android. HTC ale na konkurenci přesto nestačí. Svědčí o tom i její sdělení, že tržby za červenec jí meziročně klesly o 45 procent. Příznivý ale není ani výhled.

"Objevují se názory, že by HTC mohla už v letošním čtvrtém čtvrtletí vykázat ztrátu," poznamenal šéf investiční společnosti Beyond Asset Management Michael On, jehož citovala agentura Reuters. "Jejich budoucnost nevypadá dobře, Samsungu konkurovat nemohou," dodal.

Akcie HTC se na burze v Tchaj-peji ve středu propadly o dalších 1,9 procenta na 236 tchajwanských dolarů. Ocitly se tak nejníže za poslední čtyři roky. Analytici upozorňují, že když byly akcie HTC naposledy tak nízko, jako jsou nyní, firma alespoň hospodařila se ziskem. Vytrvalý pokles akcií HTC kontrastuje s všeobecným optimismem, který teď na burzách panuje.

HTC je pátým největším výrobcem smartphonů na světě a kdysi patřila mezi firmy, které si kvůli vyhlídkám na rychlý růst oblíbili investoři. Vedení podniku ale přiznává, že firmu dohnala konkurence. Na třetí čtvrtletí proto firma avizovala meziroční pokles tržeb až o 23 procent. Znamenalo by to výrazně horší výsledek, než čekali analytici.