„O připravovaném mobilním OS Boot To Gecko od Mozilly se debatuje již pár měsíců. Myšlenka OS, kde jsou aplikace založeny na webu (HTML5), zaujala. Mozilla oznámila, že ve finále systém ponese označení Firefox OS,“ uvedl Pavel Cvrček ze serveru Mozilla.cz.

Boot to Gecko

Chystaný vzhled platformy Firefox

FOTO: joshcarpenter.ca

Nové přístroje by mělo nabízet hned několik předních světových operátorů. „K Telefónice a Deutsche Telekomu přibyly Etisalat, Smart, Sprint, Telecom Italia a Telenor. První kousky budou vyrábět TCL Communication Technology (Alcatel) a ZTE a budou založeny na procesorech Snapdragon od Qualcomm Incorporated,“ konstatoval Cvrček.

Boot to Gecko

Displej telefonu půjde automaticky natáčet tak, aby se videa přehrávala přirozeně na šířku.

FOTO: joshcarpenter.ca

S novým systémem Firefox, který je postaven na technologii HTML5, by Mozilla mohla konkurovat zavedeným platformám. Především tedy Apple iOS, Androidu od Googlu a Microsoft Windows Phone.

Boot to Gecko

Uzamčená obrazovka; nastavení telefonu; internetový prohlížeč

FOTO: joshcarpenter.ca

Jak bude vypadat nový operační systém Firefox, nastínil na svých osobních stránkách jeho hlavní designér Josh Carpenter. Grafické rozhraní nese prozatím pracovní název Gaia. Na snímcích je vidět, jak budou vypadat prostředí telefonního menu, kontaktního seznamu, textových zpráv, fotoaparátu, video přehrávače či webového prohlížeče. Design jednotlivých nabídek je přehledný a cílí na intuitivní ovládání.

Boot to Gecko

Příchozí hovor; textové zprávy; prostředí fotoaparátu

FOTO: joshcarpenter.ca

V každém režimu zůstává podél horního okraje displeje zobrazena lišta, na které se zobrazuje kromě aktuálního času také stav baterie, signálu či bezdrátových sítí. Podobně je tomu u konkurenčních chytrých telefonů s dotykovým displejem.