Lumia 610 je v pořadí třetí finský telefon, který je místo tradičního Symbianu vybaven platformou Windows Phone 7.5 (WP 7.5). Nabídne 3,7palcový dotykový displej s rozlišením 480 x 800 obrazových bodů.

Nokia Lumia 610

Nokia Lumia 610

FOTO: Nokia

Jak se dalo očekávat už podle pořizovací ceny, novinka nepatří k nejvýkonnějším přístrojům na trhu. Nabídne jednojádrový procesor Qualcomm Snapdragon S1 7227A taktovaný na 800 MHz a 256MB operační paměť. Na druhou stranu mobilní Windows nejsou nijak náročným systémem, a tak by práce s Lumií měla být i přesto poměrně svižná.

Nokia Lumia 610

Nokia Lumia 610

FOTO: Nokia

Ve výbavě novinky nechybí ani WiFi, Bluetooth či vestavěný fotoaparát s rozlišením pět megapixelů. Kapacita vestavěné paměti je 8 GB a nelze ji dále rozšiřovat pomocí paměťových karet jako u některých konkurenčních přístrojů.

HTC cílí na náročnější uživatele

V pátek se kromě nové Lumie začne prodávat také přístroj konkurenční společnosti HTC. Model One S však cílí především na náročnější uživatele. Novinka je vybavena dotykovým panelem, který nabízí úhlopříčku 4,3 palce a rozlišení 960 x 540 pixelů. Displej je navíc proti poškození chráněn speciální vrstvou Corning Gorilla Glass.

HTC One S

HTC One S

FOTO: HTC

Srdcem telefonu je dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon s frekvencí 1,5 GHz, který má k dispozici 1 GB operační paměti. Kapacita úložného prostoru pak činí 16 GB. Novinku pohání operační systém Android 4.0.

HTC One S patří k nejtenčím smartphonům na tuzemském trhu

HTC One S patří k nejtenčím smartphonům na tuzemském trhu.

FOTO: HTC

Někteří uživatelé ocení design telefonu a jeho rozměry. „Model HTC One S dosahuje díky nové technologii dílenského zpracování tloušťky pouhých 7,9 milimetru. Tento rozměr řadí novinku na pozici nejtenčího telefonu v historii výrobce,“ uvedl mediální zástupce společnosti HTC Ondřej Kuvik.

Zabiják iPhonu osobně

Hned na začátku příštího týdne se pak začne prodávat jeden z nejočekávanějších smartphonů letošního roku – Samsung Galaxy S III, který je často přezdíván jako zabiják iPhonu. Podle zahraničních pozorovatelů se totiž jedná o jeden z prvních přístrojů, který by skutečně mohl dominantní postavení telefonu od Applu na trhu ohrozit.

Samsung Galaxy S III

Samsung Galaxy S III

FOTO: Samsung

Zaujmout zákazníky se novinka snaží především novými technologiemi, jako je například S-Voice. „Kromě toho, že funkce S-Voice umožňuje prostřednictvím hlasu vyhledávat informace a komunikovat s přístrojem, nabízí také rozsáhlé možnosti, jak telefon ovládat a zadávat mu pokyny. Když se na telefonu Galaxy S III například spustí budík, a vy byste si raději ještě chviličku přispali, stačí říci ztišit,“ vysvětlil funkčnost novinky Zdeněk Paškevič, produktový manažer mobilní divize Samsungu.

S-Voice je možné použít také u přehrávání hudby k zesílení nebo zeslabení hlasitosti, při odesílání SMS zpráv a e-mailů, organizování schůzek v kalendáři či k automatickému aktivování fotoaparátu a pořízení fotografie. Anglický hlas dokáže přístroj rozeznat na výbornou, jak to ale bude s češtinou, se ukáže teprve po zahájení prodeje.

Samsung Galaxy S III

Technologie S-Voice přijde vhod například v autě.

FOTO: Samsung

Za zmínku stojí také technologie Smart stay, která je schopná automaticky rozeznat, jakým způsobem přístroj používáte. „Například zda čtete elektronickou knihu nebo brouzdáte po internetu. Přední kamera telefonu sleduje vaše oči a telefon automaticky ponechá jas displeje neztlumený, abyste mohli pohodlně číst,“ uvedl Paškevič.

Samsung Galaxy S III není žádné ořezávátko ani co se výkonu týče. Má čtyřjádrový procesor s frekvencí 1,4 GHz, 1 GB operační paměti a až 64GB vestavěnou paměť pro ukládání dat. [celá zpráva]