List Financial Times na svých internetových stránkách dodal, že Nokia je v pokročilé fázi jednání se soukromou investiční skupinou Permira. Cena za Vertu by mohla činit 200 miliónů eur (téměř pět miliard Kč). FT se odvolává na zdroje blízké jednání, avšak upozornil, že výsledek jednání stále není jistý.

Telefony Vertu mají třeba obrazovku z křišťálového skla nebo tlačítka na klávesnici ze safírů. Kvůli využití vzácných kovů stojí přístroje i více než 200 000 liber (6,1 miliónu Kč). Nokia naznačila již v prosinci, že by mohla prodat divizi Vertu. Nedávno pak uvedla, že se plánuje zbavit majetku, který nepovažuje za hlavní.

Jeden z posledních představených telefonů značky Vertu

Jeden z posledních představených telefonů značky Vertu

FOTO: Nokia

Nokia se ke zprávě odmítal vyjádřit. Ve firmách Vertu a Permira nebyl k zastižení nikdo, kdo by se ke zprávě vyjádřil, dodala agentura Reuters. Nokia byla dlouhá léta největším výrobcem mobilních telefonů na světě. Podle posledních údajů ji však v letošním prvním čtvrtletí předhonil jihokorejský Samsung.

Dvě ze tří předních světových ratingových agentur srazily v poslední době úvěrový rating Nokie do spekulativní kategorie. Reagovaly tak na špatné výsledky hospodaření firmy a pokles podílu na trhu. Nokia se v prvním čtvrtletí letošního roku propadla do ztráty 929 miliónů eur a zaznamenala jedno z nejhorších čtvrtletí své historie. Zdůvodnila to poklesem příjmů o 29 procent v důsledku silné konkurence na trhu.