Chytré mobilní telefony v nejlevnější kategorii do 100 dolarů budou podle studie letos tvořit asi pětinu trhu mobilních zařízení. Celosvětově by se jich letos mělo prodat 300 miliónů a jejich celkový počet se tak zvýší na půl miliardy. V Česku v současnosti začíná cena telefonů s operačním systémem nad dvoutisícovou hranicí.

Podle partnera Deloitte pro informační technologie Zdeňka Křížka se operátoři více zaměří na následné zpoplatnění dat, které si uživatelé na mobilní zařízení stahují. "Rostoucí poptávka po mobilních datových službách již nějakou dobu vede k tomu, že řada mobilních operátorů ukončuje tarify s neomezenými datovými přenosy a v roce 2012 se podobný trend objeví také u internetových poskytovatelů. Stále rostoucí objemy přenášených dat nutí již nyní řadu poskytovatelů snižovat ve špičkách rychlosti připojení," uvedl Křížek.

Omezení objemu stahování na straně internetových poskytovatelů nebo operátorů povede podle Křížka k většímu zájmu o tzv. internetový bypass, tedy stahování dat na krátkou vzdálenost přímo mezi zařízeními bez využití internetového připojení. Touto formou se letos uskuteční jedno procento veškeré datové výměny, což je dvakrát více, než loni. Technologie NFC by se měla z mobilních plateb rozšířit i na hraní her a sázení, ale uplatní se také například ve zdravotnictví.

"Stejně jako tomu bylo v případě chytrých telefonů, trh s tablety se bude v roce 2012 diverzifikovat co do velikosti, počítačového výkonu a operačního systému," dodal Křížek. Rychlý rozmach tabletů podle něj nenasvědčuje tomu, že by mělo přijít zpomalení jejich prodejů, naopak v domácnostech se stále častěji bude objevovat více než jeden tablet. Tzv. flash disky SSD začnou pomalu vytlačovat klasické pevné disky a získají šestinu v segmentu notebooků.