Mezi hlavní inovace patří převod textu na řeč, která pomáhá řidičům nespouštět oči z vozovky. Názvy ulic dokáže iPhone jednoduše přečíst nahlas, stejně jako když například hlásí, že máte odbočit.

Především na složitějších křižovatkách řidiči jistě ocení možnost navádění do jízdních pruhů, aby neodbočili špatně. Poprvé je tato funkce dostupná v obrazových režimech krajina a portrét. Nutno podotknout, že konkurenční navigační zařízení tuto funkci nabízejí již delší dobu.

iPhone jako navigace

Navádění do jízdních pruhů na navigaci TomTom pro iPhone

FOTO: Novinky

Aktualizace by měla přinést také inovované mapové podklady a databázi bezpečnostních radarů. Díky nastavitelným zvukovým varováním je řidič navigací upozorněn, že se blíží k bezpečnostnímu radaru nebo překračuje omezení rychlosti.

Nově je možné také přímo z aplikace TomTom ovládat vestavěný přehrávač hudby v telefonu. V menu navigace se objevila také nová položka s názvem Pomoc. Ta poskytuje přímé kontakty nouzového volání a instrukce, jak se dostat k nejbližší záchranné službě.

iPhone jako navigace

Nové menu Pomoc

FOTO: Novinky

Zakoupit navigační software TomTom je možné prostřednictvím internetového obchodu App Store a aplikace iTunes. Aplikace s mapovými podklady východní Evropy, která obsahuje i Českou republiku stojí 69,99 eur, tedy 1 825 Kč. Zakoupit je možné také mapy Austrálie (1 450 Kč), Ameriky a Kanady (1 820 Kč) nebo Západní Evropy (2 550 Kč).

TomTom také k navigaci bude nabízet originální stojánek do auta. Podle zahraničního IT serveru Neowin se jeho cena bude pohybovat okolo 120 USD, což je v přepočtu přes dva tisíce korun.

TomTom

Kromě samotného softwaru bude možné k iPhonu přikoupit také speciální stojánek s napájením, který bude možné jednoduše uchytit na čelní sklo automobilu.

FOTO: Novinky

Pokud tedy budete chtít zakoupit stojánek i s mapovými podklady TomTom, vyšplhá se cena klidně i nad čtyři tisíce korun. Samotný aktivní stojánek do auta pro iPhone je přitom možné od jiných výrobců koupit už za cenu okolo 1 000 Kč.

TomTom není jediná společnost, která se pro iPhone rozhodla vyrábět navigační software. Spolupracovat na navigačním řešení se společností Apple se rozhodly také firmy Navigon nebo Sygic. Samozřejmě není ani vyloučeno, že postupně začnou vytvářet navigační software i jiné společnosti. [celá zpráva

Proč neuměl iPhone 3G navigovat

Na místě je otázka, proč navigační software nebyl připraven i pro starší iPhone 3G, který již od počátku obsahoval integrovaný GPS přijímač. Apple totiž tehdy údajně vývojářům zakazoval, aby pro komunikátor programovali jakýkoliv software, který by umožňoval proměnit iPhone v plnohodnotnou navigaci. To se ale změnilo s příchodem firmwaru 3.0, který mimo jiné přinesl do komunikátoru i češtinu a slovenštinu, ale také desítky dalších vylepšení. [celá zpráva]