Nokia podala žalobu na porušení deseti patentových práv u amerického soudu v Delaware. Apple měl podle finského výrobce při výrobě iPhonu narušit patenty v oblastech technologií GSM, UTMS, WiFi, přenosu mobilních dat, zabezpečení, kódování i šifrování.

Žaloba se tedy týká všech iPhonů, včetně nejstarší verze, kterou společnost Apple uvedla na trh v polovině roku 2007. Podle Nokie má na její technologie licenci 40 hlavních prodejců, to se ale netýká samotného Applu.

Apple nerespektuje naše práva a zadarmo využívá inovace Nokie.Viceprezident Nokie pro záležitosti práva a legálního vlastnictví Ilkka Rahnasto

„Základním principem mobilního průmyslu je, že některé firmy se podílejí na vývoji technologií, na vytvoření norem a vytvoření duševního vlastnictví. Jiné firmy pak tyto technologie využívají a kompenzují náklady na vývoj,“ komentoval situaci viceprezident Nokie pro záležitosti práva a legálního vlastnictví Ilkka Rahnasto.

To se podle něj týká také společnosti Apple. „Dodržení těchto zásad očekáváme také od tvůrce iPhonu. Jak se ale zdá, Apple naše práva nerespektuje a zadarmo využívá inovace Nokie,“ dodal.

Finská společnost Nokia je neustále největším výrobcem mobilních telefonů. V posledních letech však ztrácí podíl na trhu na úkor nových hráčů. Jedním z nich je díky komunikátoru od roku 2007 také firma Apple.