V celém světě se od dubna do června podle iSuppli prodalo asi 265 miliónů mobilních telefonů, což znamená proti prvnímu čtvrtletí vzestup o 4,7 procenta. Meziročně je to ale stále ještě pokles o 15,1 procenta. Nejlépe si během druhého čtvrtletí vedly trhy na Blízkém východě a v zemích Latinské Ameriky.

"Trh se přiblížil dnu," uvedla analytička Tina Tengová z iSuupli. "Na trhu mobilních telefonů jsme zaznamenali více objednávek a pět největších výrobců už předpovídá růst," dodala. Zásoby neprodaných přístrojů se navíc snižují a montážní závody pracují s využitím více kapacit.

Za celý letošní rok by se mělo prodat asi 1,1 miliardy mobilních telefonů, což by byl proti loňsku pokles o 9,9 procenta. Bude to znamenat i první celoroční pokles za posledních osm let.

Prodeje mobilů ještě porostou

Všeobecné zlepšení na trhu ale podle iSuppli nastane ve druhém pololetí. Ve třetím čtvrtletí by se mělo prodat asi o šest procent mobilních přístrojů více než ve druhém čtvrtletí, zatímco ve čtvrtém čtvrtletí proti třetímu se má prodej podle odhadů zvýšit o 8,3 procenta.

Největším hráčem na trhu zůstává finská Nokia, která ve druhém čtvrtletí prodala 103,2 miliónu přístrojů. Meziročně to byl pokles o 15,4 procenta. Na vině je z části rostoucí konkurence takzvaných chytrých telefonů z produkce konkurenčních firem Samsung, Research in Motion a Apple.

Nejlépe si v meziročním srovnání ve druhém čtvrtletí vedla jihokorejská společnost Samsung, které celkově patří druhé místo mezi výrobci mobilních přístrojů. Samsung zvýšil prodej o 14,4 procenta na 52,3 miliónu kusů, z části díky nové výrobní řadě telefonů. Třetí místo mezi výrobci patří další jihokorejské společnosti LG Electronics, čtvrtá je americká Motorola a pátý Sony Ericsson.