Na místě je otázka, proč takový software nebyl připraven i pro starší iPhone 3G, který již od počátku obsahoval integrovaný GPS přijímač. Apple totiž tehdy vývojářům zakazoval, aby pro komunikátor programovali jakýkoliv software, který by umožňoval proměnit iPhone v plnohodnotnou navigaci.

To se ale změní s příchodem firmwaru 3.0, který mimo jiné přináší do komunikátoru i češtinu a slovenštinu, ale také desítky dalších vylepšení. S novým systémem bude kompatibilní také první speciální navigace od TomTomu od iPhonu.

iPhone jako navigace

Kromě samotného softwaru bude možné k iPhonu přikoupit také speciální stojánek s napájením, který bude možné jednoduše uchytit na čelní sklo automobilu.

FOTO: Novinky

Cenu ani datum zahájení oficiálního prodeje navigačního systému pro iPhone TomTom zatím neprozradil. Očekávat ale můžeme, že k dispozici bude společně s uvolněním nového firmwaru, tedy 17. června.

TomTom není jediná společnost, která se pro iPhone rozhodla vyrábět navigační software. Spolupracovat na navigačním řešení se společností Apple se rozhodly také firmy Navigon nebo Sygic. Samozřejmě není ani vyloučeno, že postupně začnou vytvářet navigační software i jiné společnosti.

Co přinese nový systém pro iPhone

Díky novému firmwaru 3.0 pro iPhone bude například možné psát zprávy a e-maily na displeji i v horizontální poloze. Klávesnice tak sice bude zabírat větší část displeje, ale psaní na dotykovém displeji by mělo být o poznání pohodlnější.

Apple iPhone 3GS

Na iPhonu 3GS bude konečně možné psát i v horizontální poloze. Novinka také nabídne praktickou funkci lupy.

FOTO: Novinky

Mezi další vylepšení patří například podpora MMS zpráv, multimediální funkce na editaci videa, jednoduché kopírování, vyjímání a vkládání textu, možnost přeposílání zpráv, lupa na obrazovce, vestavěný správce hesel pro přihlášení na vybraných internetových stránkách, nebo rozšířené možnosti rodičovské ochrany.

Firmware 3.0 není výsadou pouze nejnovějšího iPhonu. Budou na něj moci zdarma přejít i uživatelé starších variant komunikátoru. Pouze majitelé iPodů Touch při upgradu zaplatí necelých deset dolarů.

iPhone 3GS pod drobnohledem

V pondělí večer společnost Apple odhalila nový iPhone. Co ale znamená označení 3GS? Stejně jako u starší verze zkratka představuje podporu rychlého 3G internetu. Přídomek S je zkratkou anglického slova Speed, čímž chtěl výrobce upozornit na rychlost odezvy systému, která je podle informací Applu až dvakrát vyšší.

Nový iPhone 3GS bude nabízen ve dvou základních variantách, které se budou lišit pouze ve velikosti vestavěné paměti pro uložení dat. Zákazníci budou moci vybírat z variant s kapacitou 16 GB a 32 GB. [celá zpráva]