Studenti si mají do těchto zařízení stahovat školní přednášky nebo je mají využívat k internetovému ověření informací z terénu, například při reportáži o pádu letadla či ze zasedání městské rady. Tato elektronika přitom dosud sloužila spíše k tomu, aby mladým pomohla uniknout od tlaku univerzitních nároků.

Nařízení, které se vztahuje na nově příchozí studenty fakulty, je zřejmě prvním případem, kdy americká univerzita požaduje po studentech určité typy přenosného elektronického zařízení. Přístup školy proto vyvolal diskusi o limitech a možnostech technologií i o vlivu korporací na akademické prostředí.

Kritici říkají, že univerzita jde příliš na ruku společnosti Apple, která iPody a iPhony vyrábí. Zastánci ale namítají, že z nového opatření nemají žádný zisk. Na počítače od Apple, které univerzita kupuje, má slevu deset procent. Od jiných výrobců, Dellu či Hewlett-Packardu, má ale výhodu stejnou.

Je to, jako byste po technikovi chtěli, aby si koupil kalkulačku. Tento požadavek zavádíme, abychom studentům jen zvýšili přínos studia.Profesor Missourské univerzity Brian Brooks

Výukový program na internetových stránkách Missourské univerzity uvádí, že nejméně 50 kolegů a univerzit po celých státech využívá ve svých programech iPody. Není z toho ale jasné, zda jde v těchto školách o povinné nařízení a kdo kryje náklady. Některé soukromé vyšší odborné školy v USA tyto přístroje poskytují bezplatně.

Profesor Brooks uvedl, že z 30 200 studentů univerzity má podle odhadu 85 až 90 procent vlastní digitální hudební přehrávač. Přibližně 85 procent z toho jsou iPody. Ale i někteří příznivci firmy Apple z řad profesorů zpochybňují postup univerzity, když schvaluje určitý produkt.

Po takových stížnostech škola upřesnila, že požaduje jakýkoli audio a video přehrávač s webovým prohlížečem jako iPhone či iPod Touch. Ten má funkce jako iPhone, jen se s ním nedá telefonovat. Přípustné jsou proto i přístroje Microsoft Zune nebo takzvané chytré telefony BlackBerry. Škola je ale nepreferuje.

"Alternativy k iPodu Touch jsou. Podle našeho uvážení ale žádná z nich nemá takové schopnosti," citovala z internetového programu univerzity agentura AP.