Bezdrátová technologie WiFi slouží v našich noteboocích a mobilech především k jednoduchému připojení k internetu na cestách. Problémem většiny WiFi adaptérů je ale jejich vysoká spotřeba, která se nepříznivě promítá do výdrže zařízení na baterii.

Oproti tomu je Bluetooth energeticky méně náročný, ale zase nemá takový dosah bezdrátového signálu jako WiFi a je o něco pomalejší. Nový standard Bluetooth 3.0 by měl tedy být schopen pracovat v současných WiFi sítích.

V internetové kavárně byste se tak připojili k internetu téměř s každým mobilem, který bude novou technologii podporovat. Podle sdružení Bluetooth Special Interest Group (BSIG) si díky podpoře WiFi sítí udrží Bluetooth dominantní pozici mezi univerzálními bezdrátovými standardy.

Dalším přínosem nové verze technologie Bluetooth by měla být technologie EPC (Power Control). Ta má za úkol minimalizovat množství výpadků při komunikaci. Díky tomu by už neměl být problém přes Bluetooth přenášet velké soubory, jako tomu bylo doposud.

Oficiální představení Standardu Bluetooth 3.0 je plánováno na 21. dubna.

Hudba bez drátů: stereofonní Bluetooth sluchátka

Technologie Bluetooth jen výsadou divně vypadajících lidí s headsety u ucha. Tento standard pro mobilní komunikaci s volnýma rukama je stále častěji využívám pro pohodlný stereofonní poslech hudby. Díky technologii Bluetooth se tak nemusíte v autobusu nebo vlaku obtěžovat s nepohodlným a stále překážejícím kabelem, ale můžete své audionahrávky poslouchat až ve vzdálenosti deseti metrů.

 

FOTO: Archiv, Novinky.cz

 

Pro spárování sluchátek s mobilním telefonem lze při prvním kontaktu spustit speciální vyhledávací režim, který je vždy popsán v manuálu konkrétního zařízení. Zpravidla však stačí podržet déle tlačítko napájení. Po prvním úspěšném spárování je již mobil schopný se pokaždé ke sluchátkům připojit automaticky. Hlavní výhodou sluchátek s technologií Bluetooth je nízká hmotnost, malá spotřeba a dobrá kvalita přenášeného zvuku, přičemž nemusí mít s BT vysílačem přímou viditelnost. Přehled nejzajímavějších stereofonních Bluetooth sluchátek naleznete ZDE.