Mobil je zablokován ve chvíli, kdy uživatel otevře speciálně vytvořenou SMS zprávu. Zpráva přitom neobsahuje žádný virus, pouze přesnou konfiguraci běžně používaných znaků.

Zablokovaný telefon je možné opravit pouze továrním nastavením, které smaže veškerá data v telefonu, včetně kontaktů, poznámek v kalendáři a dalších uložených souborů.

Vytvoření speciální zprávy přitom není vůbec složité. V podstatě se stačí řídit návodem, který Engel zveřejnil na svých stránkách.

Zablokovat přístroj jde i u jiných výrobců, tvrdí odborníci

Podle výrobce bezpečnostních systémů a antivirových programů F-Secure se navíc chyba nemusí týkat pouze mobilních telefonů značky Nokia.

Stejným defektem by po příjmu SMS zprávy podle něj mohly být postiženy také mobilní telefony Sony Ericsson.

Zástupci společnosti Nokia připustili, že na chybu prozatím neexistuje žádná ochrana. Zároveň však doplnili, že závadu nepovažují za nijak závažnou.

Viry zaútočí i na mobily

Pozor na telefony. Na ty „chytré“ vybavené operačním systémem možná už letos zaútočí nové sofistikované viry. Čím by škodily? Zavirovaný přístroj by mohl napadat určité webové stránky, sám nakupovat vyzváněcí melodie z internetu nebo vytáčet libovolná čísla. Osoba, která by vyvinula takový typ viru, by si mohla během krátké doby vydělat značnou sumu peněz. Více se dozvíte zde.