Hlavní obsah
SSD disk Exceleram Mangusta Foto: Tomáš Hort, Novinky

Exceleram Mangusta: nejrychlejší SSD disk z Německa pod drobnohledem

Exceleram Mangusta je SSD disk, který přináší to nejlepší z dnes již staršího, avšak stále nejvíce užívaného rozhraní SATA 3Gbps. Díky řadiči SandForce SF-1222 nabízí nejvyšší možné rychlosti, které přes SATA II jdou.

SSD disk Exceleram Mangusta Foto: Tomáš Hort, Novinky
Exceleram Mangusta: nejrychlejší SSD disk z Německa pod drobnohledem

Exceleram je německý výrobce paměťových zařízení, do jehož portfolia patří USB flash disky, operační paměti a SSD disky. Jeho výrobky se stále častěji objevují v českých obchodech, a proto se dnes podíváme, jak si vede zatím jediná série SSD disků s názvem Mangusta.

Mangusta se vyrábí ve velikostech 40GB, 60GB a 120GB, avšak do ČR jsou distribuovány pouze dva větší modely. Jejich cena se pohybuje okolo 2650 korun u 60GB verze a 4250 korun u 120GB modelu. Oba SSD disky mají až na velikost stejné parametry. My se dnes v testu podíváme na 60GB model.

Exkluzivní balení v kufříčku

Mangusta by byl zřejmě stejný jako jakýkoli jiný SSD disk s řadičem SandForce a SATA 3Gbps konektorem, kdyby neměl exkluzivní balení. To nejvíce připomíná malý kufr, ale madlo k uchycení nemá. Vypadá ale velmi dobře a oproti běžným papírovým krabičkám vyniká.

Balení SSD disku Exceleram Mangusta je exkluzivní. Disk je usazen v kovově vystuženém kufříčku.

Foto: Tomáš Hort, Novinky

Horší vlastností luxusní krabičky je absence jakéhokoliv příslušenství. Vzhledem k tomu, že cena SSD disku je srovnatelná s konkurenčními modely, je to pochopitelné. Kufřík stojí určitě více než papír, a tak výrobce ušetřil na příslušenství. I tak je to škoda.

Box SSD disku je šedivý. Na čelní straně vidíme specifikační štítek a logo výrobce.

Foto: Tomáš Hort, Novinky

Pokud bychom chtěli SSD disk uchytit do skříně stolního počítače, můžeme si koupit redukci z velikosti 2,5“ na 3,5“. Dostupný je například plastový model Scythe Bay Rafter, který stojí okolo 80 korun. Dražší kovová redukce od společnosti OCZ stojí okolo 160 korun.

60GB na operační systém stačí

SSD disky Exceleram Mangusta není potřeba speciálně popisovat. Většina SSD disků má stejnou velikost 2,5“, stejný tvar i box. V ničem z vyjmenovaných se Mangusta neliší. Má dva konektory SATA, jeden pro napájení, druhý SATA 3Gbps datový.

Zadní strana hliníkového boxu SSD disku.

Foto: Tomáš Hort, Novinky

Na co v dnešní době potřebujeme SSD disk? Odpověď je jednoduchá, na operační systém. Ten při svém běhu pracuje nejvíce s velmi malými soubory, které umí SSD disky zvládat mnohem rychleji než klasické plotnové disky. Není to tak až tak moc o sekvenčních rychlostech, ale o rychlostech při práci například s 4kB soubory.

Levý konektor je datový SATA 3Gbps, pravý je napájecí SATA port.

Foto: Tomáš Hort, Novinky

Výrobci SSD disků proto do specifikací zahrnují i hodnotu IOPS (operací za sekundu) pro malé 4K (někdy též 4k, tedy 4kB) soubory. Obecně je tato rychlost u SSD disků důležitější než rychlost sekvenční. U datové velikosti pak na běžný operační systém typu Windows 7 stačí 60GB SSD disk.

Vybaven důležitými technologiemi

Mimo rychlostí a velikosti disku záleží také na použitých technologiích. Proti zpomalení rychlosti vlivem opotřebení slouží funkce TRIM. Tu Mangusta zvládá. Obecně ovšem funguje pouze pod operačním systémem Windows 7. Dále nechybí S.M.A.R.T., funkce kontrolující možné chyby disku.

Testovací sestava
ProcesorAMD Phenom II X6 1100T (3,3GHz)
Základní deskaAsus Crosshair IV Formula - AMD 890FX
Operační pamětiKingston HyperX T1 6GB DDR3 1600MHz
Pevný diskdle testu
Grafická kartaAMD Radeon HD 6950 2GB
ZdrojCorsair HX750 - 750W
Operační systémWindows 7 64-bit HP SP1

Exceleram se navíc chlubí podporou NCQ, což je funkce, kterou známe hlavně z SSD disků od společnosti Intel. Má za úkol srovnávat zpracovávané úlohy efektivně do fronty na co nejrychlejší zpracování.

Exceleram Mangusta 60GB
Druh diskuinterní, SSD
Velikost disku2,5"
RozhraníSATA II 3Gbps
Velikost disku60/120GB
Typ flash pamětiMLC
Speciální funkceTRIM, S.M.A.R.T., NCQ
Rychlost čteníaž 285 MB/s
Rychlost zápisuaž 275 MB/s
Náhodné čtení/zápis 4K souborů30 000/11 000 IOPS
Rozměry99 x 69 x 9,5mm
Váha92g
Cenaokolo 2650/4250,-Kč
Záruka3 roky

Na výčet základních specifikací se můžeme podívat v tabulce. Jak upozorňuji často v cenovém servisu, ceny SSD disků stále klesají. Dnes můžeme 60GB (64GB) rychlý SSD disk pořídit okolo 2500 korun. Tomu odpovídá i cena Mangusty. Objevují se však už i poměrně rychlé modely atakující hranici 2000 korun, takže dalších slev se brzy určitě dočkáme.

Testy 

SSD disk jsem otestoval v základních aplikacích, které dokáží určit jeho rychlost v různých situacích. Obrázky s výsledky všech testů najdete v galerii článku.

Testovací programExceleram Mangusta 60GBTeam Xtreem S1 60GBSamsung F3 500GB
CrystalDiskMark 3.0 - sekv. čtení256,9 MB/s262,4 MB/s127,6 MB/s
CrystalDiskMark 3.0 - sekv. zápis248,6 MB/s248,1 MB/s124,7 MB/s
CrystalDiskMark 3.0 - čtení 4KB16,0 MB/s21,3 MB/s0,6 MB/s
CrystalDiskMark 3.0 - zápis 4KB57,7 MB/s57,4 MB/s1,2 MB/s
HDTune 2.55 - přístupová doba0,1 ms0,1 ms13,1 ms
ATTO Disk Bench - čtení 1MB279,6 MB/s278,2 MB/s138,5 MB/s
ATTO Disk Bench - zápis 1MB261,9 MB/s260,7 MB/s141,2 MB/s

Porovnání jsem udělal s rychlým běžným plotnovým diskem Samsung F3 500GB a také s již testovaným SSD diskem Team Xtreem S1. Ten má v sobě ten samý řadič a velmi podobné NAND flash paměti, takže se daly očekávat podobné výsledky, které se po otestování potvrdily. Exceleram Mangusta patří mezi nejrychlejší SSD disky s datovým rozhraním SATA 3Gbps.

Hodnocení a závěr

V dnešním testu jsme si představili pevný SSD disk Exceleram Mangusta 60GB. Jedná se o dalšího zástupce SSD disků s rozhraním SATA 3Gbps a rychlým řadičem SandForce SF-1222. Navíc se jedná o jeden z posledních disků, který je vyroben vyhledávaným 34nm procesem. Při koupi do stolního počítače proto doporučuji počítat s nákupem redukce, jejíž příklady jsem uvedl v článku.

SSD disk Exceleram Mangusta 60GB

Foto: Tomáš Hort, Novinky

Záruka je prodloužená tříletá. V oblasti rychlostí se řadí mezi ty nejrychlejší SSD disky, které můžeme s daným rozhraním pořídit. Jeho cena je přitom velmi slušná a řadí se mezi levnější modely v dané velikosti na trhu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků