Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Stringer, Reuters

Závislost, nebo neškodný koníček? Časté hraní videoher je na seznamu psychických poruch

Hraní her může být neškodná zábava, stejně tak ale může jít o nebezpečnou závislost, která se rovná psychické poruše. Upozornila na to Světová zdravotnická organizace (WHO), která závislost na hraní počítačových her nově zařadila do mezinárodní klasifikace nemocí jako zvláštní položku. Kritici se nicméně obávají, že nová klasifikace povede spíš ke stigmatizaci mladých hráčů.

Ilustrační foto Foto: Stringer, Reuters
Závislost, nebo neškodný koníček? Časté hraní videoher je na seznamu psychických poruch

O tom, že bude závislost na hraní her uznána jako psychická porucha, rozhodla organizace už v únoru. Nový katalog, podle něhož se řídí i národní zdravotnické orgány a pojišťovny, však začal platit až od června. [celá zpráva]

WHO chce zařazením této poruchy do mezinárodní klasifikace nemocí umožnit jednotlivým zemím „lépe se připravit na identifikaci tohoto problému”.

Seznam, kde je více než 50 tisíc položek, popisuje závislost na digitálních hrách jako „vzorec úporného a opakovaného hráčského chování, který se stává natolik intenzivním, že začíná převažovat nad jinými životními zájmy”.

„Naše rozhodnutí o zařazení závislosti na videohrách mezi psychické poruchy je založeno na vědeckých důkazech,“ prohlásil doktor Shekhar Saxena, který vede oddělení WHO pro duševní zdraví. Žádné konkrétní studie však organizace nezveřejnila.

Kritici: Obavy nejsou namístě

I proto se objevují hlasy kritizující WHO za její krok. Podle nich nová mezinárodní klasifikace povede ke stigmatizaci mladých hráčů.

Ke kritikům patří například doktorka Joan Harveyová z Britské psychologické společnosti. Ta již dříve upozornila, že obavy rodičů dětí, které hrají videohry, jsou v drtivém množství případů zbytečné.

„Skutečnou poruchou trpí jen velmi malé množství hráčů,“ podělila se o své zkušenosti z praxe Harveyová.

Hodiny u počítače mohou být i užitečné

Že příchylnost dětí k digitálním přístrojům nemusí být nutně na škodu, se domnívá i bývalý ředitel britské zpravodajské služby GCHQ Robert Hannigan, který před časem v rozhovoru pro deník The Daily Telegraph celou problematiku spojil s národní bezpečností. Země podle něj potřebuje mladé lidi, kteří jsou v digitálním světě jako doma.

„Pokud se vám zdá, že dovolenou trávíte neúspěšnými pokusy odtrhnout své děti od wi-fi nebo digitálních přístrojů, nezoufejte. Vaše chabé rodičovské schopnosti jim možná pomáhají a zachraňují zemi," dodal Hannigan, jenž GCHQ opustil na začátku loňského roku.

Jak poznat závislost na počítačových hrách?

  • Hra baví hráče dlouhodobě stále stejně, zatímco u jiných po čase nadšení a zájem o novou hru opadá.
  • Hráč zanedbává hygienu a jídlo, práci či učení; naopak využívá stimulační drogy, aby udržel svou pozornost.
  • Přednost je dávána mezilidským vztahům vytvořeným přes internet před reálnými.
  • Hráč má nutkavé myšlenky na hraní.
  • U hráče se projevuje nervozita, když někde není přístup k internetu.
  • Hráč ztrácí zájem o okolní dění a reálný svět.
  • Podle častých poruch spánku.

Rodiče se podle něj často bojí virtuálního světa, protože mu nerozumí tolik jako jejich děti. „Potřebujeme mladé lidi, kteří tento digitální svět prozkoumávají, stejně jako objevují fyzický svět," uvedl Hannigan. Dodal, že v Británii je „zoufalý nedostatek” lidí s počítačovými dovednostmi. Proto jsou podle něj nepřátelé často napřed.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků