Hlavní obsah

Spotřebitelé v loňském roce utratili za herní konzole, hry a související služby 41 miliard USD (840,7 miliardy Kč). Meziročně se jejich výdaje zvýšily o 18 procent a byly nejvyšší od roku 2011. Uvedl to server televize CNBC s odvoláním na údaje z průzkumu společnosti IHS Markit.

Nové konzole táhnou, výrobci hlásí rekordní příjmy

Rekordní růst zaznamenala firma Nintendo, jedničkou na trhu však zůstala Sony.

Výdaje za hardware se zvýšily o 33 procent. Pomohly k tomu nové přístroje Nintendo Switch, PlayStation 4 Pro od Sony a Xbox One X od Microsoftu. Výdaje za obsah dosáhly 23,6 miliardy USD. Předplatné k herním platformám stouplo o 11 procent na tři miliardy USD.

Podíl Nintenda na herním trhu se loni zvýšil o devět procentních bodů na 22 procent. Naopak podíl Microsoftu klesl na 25 procent z 31 procent v roce 2016. IHS očekává, že Nintendo v letošním roce Microsoft překoná.

Co umí nové konzole? Výkon na prvním místě

Xbox One X se chlubí titulem nejvýkonnější herní konzole na světě. Srdcem tohoto herního stroje je osmijádrový čip od AMD, který udává pracovní tempo při frekvenci 2,3 GHz. Grafické jádro tvoří 40 speciálně upravených výpočetních jednotek taktovaných na 1172 MHz.

BEZ KOMENTÁŘE: Xbox One X

Video: archív výrobce

Dohromady by tak konzole, která byla původně známá pod kódovým označením Scorpio, měla nabídnout výkon šest teraflopů, což je ze současné generace konzolí nejvyšší hodnota. Díky tomu bude stačit na plnohodnotné hraní ve 4K rozlišení, jednotlivé tituly tak nabídnou více detailů a jemnější obraz.

Citelně vyšší dávku výkonu nabízí ve srovnání s předchůdcem také PlayStation 4 Pro. Nabízí výkon 4,2 TFLOPS, a to především díky procesoru AMD Jaguar i přepracované grafice AMD Radeon. Tato konzole je primárně stavěná na hraní ve Full HD, i když některé hry běží také ve standardu 4K. V tomto rozlišení je možné také sledovat s pomocí konzole například filmy a další videa.

Sony PlayStation 4 Pro

Foto: archív výrobce

Na doma i na cesty

Trojlístek největších výrobců televizních konzolí pak uzavírá Nintendo Switch. Ta se však místo co největšího výkonu snaží hráče nalákat na jiný koncept hraní. Switch je v první řadě plnohodnotnou televizní konzolí. Ve chvíli, kdy zařízení vytáhnete z dodávané dokovací stanice, máte kapesní herní systém s vlastní obrazovkou. Nintendo tak odbourává nutnost pořizování dvou zařízení, na doma i na cesty stačí jen jedno.

Zařízení má na obou bocích odnímatelné bezdrátové ovladače, které nesou název JoyCon. Hráč může mít ovladač v každé ruce, případně jeden může půjčit kamarádovi, se kterým bude hrát. Přikoupit samozřejmě lze i další, aby mohlo na systému hrát více lidí najednou.

Nintendo Switch

Video: archív výrobce

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků