Vývojáři doufají, že novou aplikací ohrozí dominantní postavení konkurenčního placeného kancelářského balíku Microsoft Office. Jinými slovy tvrdí, že jestliže je nutné za software od Microsoftu zaplatit přibližných 7000 Kč, za OpenOffice nedáte nic, což o zájmu uživatelů o tuto aplikaci rozhodne.

Jednou z chyb, která zabránila včerejšímu uvolnění OpenOffice 2.0, byla podle manažera OpenOffice Louise Suareze-Pottse závada v zobrazování neprůhledných grafických elementů. Testovací verze Openoffice RC 2.0, která se nachází na stránkách výrobce, by už měla být v tomto směru opravena.

"Za předpokladu, že nenajdeme další programové chyby, se finální Openoffice 2.0 objeví s největší pravděpodobností již příští týden," dodal Suarez-Potts.     

Tvůrci OpenOffice slibují zahájit proti konkurenci drtivou ofenzívu. Například formát "OpenDokument", který OpenOffice používá, byl již standardizován. Také vyhledávač Google se v říjnu zavázal šířit programový balík OpenOffice [celá zpráva].

OpenOffice 2.0 podporuje export do PDF

OpenOffice 2.0 nabídne možnost přizpůsobení grafického prostředí, dovolí také exportovat data do formátu Portable Document (PDF), tedy podobně jako připravovaný balík Office 12 společnosti Microsoft, který se na trh dostane pravděpodobně v létě příštího roku [celá zpráva]. K dokumentům bude možné přidávat i digitální podpisy, program si poradí také se soubory uloženými aplikací WordPerfekt. 

Kancelářského balíku OpenOffice již bylo staženo kolem 49 miliónů kopií, uvedli jeho tvůrci. Stabilní verzí, kterou zatím vývojáři doporučují stahovat, je OpenOffice 1.1.5, na stránkách společnosti se však rovněž nachází už téměř finální varianta nejnovějších OpenOffice 2.0.

DOWNLOAD (OpenOffice 1.1.5), 64 MB (verze OOo pro Windows)

DOWNLOAD (OpenOffice 2.0 RC2), 75 MB (verze OOo pro Windows)