Novinky se jmenují PlayStation 4 Slim a PlayStation 4 Pro. Jak už samotné názvy napovídají, nejde o úplně nové televizní konzole, ale o vylepšení aktuálně nabízené čtyřky.

Verze Slim dokonce nabízí stejné hardwarové součástky jako předchůdce, vtěsnat se je však podařilo do daleko kompaktnějšího těla. Jak už samotný název napovídá, tato novinka je především tenčí. Navíc přináší podporu pro HDR obraz (High Dynamic Range), který bývá často lákadlem prémiových televizorů.

Sony PlayStation 4 Slim

Sony PlayStation 4 Slim

FOTO: archív výrobce

Ty dokážou pracovat s vysokým kontrastem a maximálním jasem, nečiní jim tedy problém zobrazit graficky náročné scény, ve kterých se prolíná velmi světlé a velmi tmavé pozadí. Nově technologii HDR nabídne také PlayStation 4 Slim.

Majitelé starší čtyřky nicméně smutnit nemusí. Zástupci japonského elektronického gigantu na akci prozradili, že podporu pro HDR přidají i do staršího PlayStationu 4, bude u něj stačit aktualizovat firmware, tedy ovládací software.

Éra hraní ve 4K

Dramatičtější jsou změny u novinky zvané Pro. Tato verze nabízí totiž výkonnější procesor a přepracována byla i grafická karta. PlayStation 4 Pro je tak plně připraven na éru hraní ve 4K, tedy ve vysokém rozlišení 3840 x 2160 obrazových bodů.

Ve 4K navíc bude možné sledovat například i filmy a různá videa. Opět nechybí podpora standardu HDR.

Sony PlayStation 4 Pro

Sony PlayStation 4 Pro

FOTO: archív výrobce

Vyšší výkon bude využit nejen pro standard 4K, ale také pro virtuální realitu. Připomeňme, že Sony se chystá začít letos prodávat nový headset PlayStation VR.

Výrobce navíc tvrdí, že hráči si výkonnější procesor a rychlejší grafickou kartu užijí i v případě, kdy nevlastní televizor se 4K rozlišením a technologií HDR. Nový herní stroj by měl být totiž díky vyššímu výkonu schopen vykreslit například náročnější grafické scény s otevřeným světem daleko lépe než předchůdce.

Prodeje začnou v září a listopadu

Oba nové PlayStationy se začnou prodávat ještě letos, zatím však byly oznámeny pouze dostupnosti pro zahraniční trhy. Verze Slim se na pultech zahraničních obchodů objeví 15. září za cenu 299 eur (8000 Kč), provedení Pro pak 10. listopadu za 399 eur (10 800 Kč).

Lze nicméně předpokládat, že na tuzemském trhu budou ceny obou novinek o několik tisíc vyšší. Ke zmiňovaným částkám je totiž nutné připočítat ještě DPH a náklady na dovoz.

PlayStation 4

Původní PlayStation 4

FOTO: archív výrobce

TIP: Svižný a bezpečný prohlížeč od Seznamu. Upozorní na nové e-maily a pejsek Krasty dá vědět, když zjistí něco navíc.