Dokumentaristům se podařilo odkrýt první várku obsahující několik stovek kazet. Podle legend by se jich však pod pískem poblíž malého města Alamogordo v americkém státě Nové Mexiko mělo ukrývat více než milión. [celá zpráva]

Hra E. T. the Extra-Terrestrial z roku 1982

Hra E. T. the Extra-Terrestrial z roku 1982

FOTO: koláž Novinky.cz

Zakopány tam byly po kolapsu herního průmyslu v roce 1983. Titul E. T. the Extra-Terrestrial byl přitom na trh uveden pouze rok předtím – tvůrci se snažili v předvánočním čase vytěžit co nejvíce ze slávy stejnojmenného filmu Stevena Spielberga.

Prodeje hry ale vázly, a tak nakonec byly neprodané kazety zakopány v poušti. „Hra vypadala opravdu špatně. A kromě názvu neměla s filmem vůbec nic společného,“ uvedl Sam Claiborn z herního magazínu IGN. Sám se přitom nezdráhá tento titul označit za „nejhorší hru v historii“.

„Nejhorší hra“ má sběratelskou hodnotu

Mezitím ale právě nedostatek originálních kazet udělal z titulu pro konzoli Atari 2600 nedostatkové zboží, které je často vyhledáváno sběrateli, kteří se za funkční verze nezdráhají utratit téměř 2000 korun.

Ceny originální hry se na internetových aukcích šplhají až k hranici dvou tisíc korun.

Ceny originální hry se na internetových aukcích šplhají až k hranici dvou tisíc korun.

FOTO: repro ebay.com

I přestože je řada kazet značně poničená a nefunkční, nelze předpokládat, že by sběratelské kusy ztratily na ceně. Ba naopak, díky historii tohoto titulu může jejich cena ještě více vzrůst.

Co s nálezem plánují dokumentaristé udělat, zatím neprozradili.

Jisté však je, že jejich snažení v honbě za E.T. se objeví na natočeném dokumentu. „Nikdy bych si nepomyslel, že by o téhle hře vznikl film. Myslím další snímek, vedle prvního filmu E.T. Je to totální anomálie,“ prohlásil Derrick Bash, jeden z pozorovatelů vykopávek.