Oba nadšenci založili letos v americkém Woodinvillu společnost Technical Illusions a rozjeli vývoj nového zařízení castAR. V podstatě se jedná o nový systém rozšířené reality. Prototyp na první pohled připomíná obyčejné brýle, nad každým okem je ale umístěn jeden miniaturní projektor.

Brýle je nutné připojit k počítači, podporovány jsou všechny stroje vybavené HDMI rozhraním. Projektory pak přímo před uživatele, například na desku stolu, u kterého sedí, promítají trojrozměrný obraz.

Jeri Ellsworthová a Rick Johnson

Jeri Ellsworthová a Rick Johnson

FOTO: Osobní archív tvůrců

„Naším cílem bylo vytvořit zařízení, které bude pohodlné a zprostředkuje špičkový zážitek pro kohokoliv. I proto váží brýle pouze sto gramů. Navíc je není nutné nijak kalibrovat ani nastavovat. V podstatě je jen připojíte k počítači, nasadíte na hlavu a rovnou si můžete užívat,“ podotkla Ellsworthová.

Nové hry pro rozšířenou realitu

Zobrazovány mohou být prostřednictvím dvou projektorů nejrůznější fotografie, videa, ale dokonce i hry. A právě na poslední jmenovanou kategorii se tvůrci soustředí nejvíce. Součástí systému castAR je totiž speciální hůlka nazývaná Magic Wand, která funguje v podstatě jako herní ovladač. Například při hraní šachů, které jsou promítány na desku stolu ve 3D, je tak hůlkou možné posouvat jednotlivé figurky.

Prototyp na první pohled připomíná obyčejné brýle.

Prototyp na první pohled připomíná obyčejné brýle.

FOTO: Osobní archív tvůrců

Ellsworthová i Johnson tvrdí, že hned při uvedení do prodeje, by měla být k dispozici celá řada známých deskových her. S využitím Magic Wand se ale počítá i u dalších titulů, které budou naprogramovány speciálně pro castAR.

Na trhu je již celá řada dalších systémů rozšířené reality, většina z nich ale zakrývá uživatelův zrak a snaží se mu zprostředkovat zážitek pouze ve virtuální rovině. „Jedním z našich hlavních cílů bylo propojit fyzický svět s virtuálním. Když hráče vytrhnete z reality a pouze ošálíte jeho smysly, může mu to způsobovat značné zdravotní obtíže,“ konstatoval Johnson.

Hůlka nazývaná Magic Wand funguje v podstatě jako herní ovladač.

Hůlka nazývaná Magic Wand funguje v podstatě jako herní ovladač.

FOTO: Osobní archív tvůrců

V prodeji příští rok

A jak se zdá, nejspíše ví, o čem mluví. Tvůrci totiž shánějí finance na svůj projekt prostřednictvím serveru KickStarter a přispět se jim rozhodly už téměř tři tisíce lidí. Přestože na rozjetí masové výroby požadovali jen 400 000 dolarů (osm miliónů korun), nakonec vybrali téměř dvojnásobnou částku - 768 000 dolarů (15,5 miliónu korun).

Další investoři přitom přibývají prakticky každou hodinu. Je tedy více než pravděpodobné, že tento stroj na peníze nakonec překoná i dvacetimiliónovou hranici. Přispívat je totiž možné až do poloviny listopadu.

Sadu castAR získají všichni investoři, kteří přispěli alespoň částkou 189 dolarů (3800 Kč). Novinka by se měla objevit v průběhu příštího roku také ve volném prodeji. Přesné datum dostupnosti ani prodejní cenu však zatím tvůrci neprozradili.