Nintendo Wii U: první vlaštovka

Nintendo Wii U je často označováno jako první vlaštovka televizních konzolí nové generace. Přístroj se začal prodávat už na konci loňského roku. Konzole se vzhledem příliš neliší od svého předchůdce, malá bílá nebo černá krabička se jednoduše připojí k televizoru.

Nintendo Wii U

Nintendo Wii U

FOTO: Nintendo

Největšího vylepšení se dočkal bezdrátový ovladač, který se nazývá Wii U GamePad. Ten je totiž vybaven vlastním dotykovým displejem, který je používán i při hraní na televizi. Zároveň ale u některých her může být využit nezávisle na TV obrazovce, například na cestách. Ovladač je vybaven vestavěnou kamerou, mikrofonem i stylusem (speciálním perem) pro přesnější ovládání dotykové plochy.

Wii U i přes své nesporné přednosti zatím prodejní rekordy netrhá, za listopad a prosinec si novinku koupily tři milióny lidí. Zástupci firmy dokonce snížili své odhady na prodejní výsledky pro letošní rok z 5,5 na 4 milióny přístrojů. [celá zpráva]

 • Klady: zajímavý způsob ovládání
 • Zápory: zatím není na trhu dost atraktivních titulů
 • Cena: 7000 Kč

Microsoft Xbox One: na práci i legraci

Společnost Microsoft minulý týden na konferenci v Redmondu odhalila novou televizní konzoli Xbox One. Ta již nebude cílit pouze na hráče, ale díky praktickým multimediálním funkcím a připojení k internetu se bude snažit zaujmout i běžné uživatele. [celá zpráva]

Základem novinky je osmijádrový procesor, který má k dispozici 8 GB operační paměti. Pevný disk má kapacitu 500 GB, další půjde připojit prostřednictvím USB portu. Nechybí ani Blu-ray mechanika či bezdrátový WiFi adaptér.

Xbox One s novým Kinectem

Xbox One s novým Kinectem

FOTO: Microsoft

Podle zástupců amerického softwarového gigantu nabídnou tyto součástky dostatečný výkon i pro ty nejnáročnější hry. Na tiskové konferenci prezentovali ukázku, která v akčním titulu zobrazovala na ústřední postavě i ty nejmenší detaily – jemné chloupky na rukou, věrohodně podbarvené podlitiny či řezné rány a dokonce i špínu pod nehty.

Hned v první vlně se počítá s příchodem desítek nových her. Chybět by mezi nimi neměly oblíbené tituly FIFA, Forza, Call of Duty, Madden NFL, NBA Live, Halo či Quantum Break.

 • Klady: šikovné funkce, intuitivní ovládání
 • Zápory: otazník zatím visí nad tím, kdy se Xbox One objeví na pultech obchodů a kolik bude stát
 • Cena: zatím nestanovena

Razer Edge: na cesty i k televizi

Především na univerzálnost sází zařízení Razer Edge. Nový tablet je totiž možné pomocí HDMI kabelu nebo dokonce i bezdrátově díky technologii WiDi připojit k televizoru. V takovémto režimu se přístroj promění v multimediální centrum i konzoli. K dispozici jsou totiž dva tradiční herní ovladače, které svým vzhledem připomínají gamepady od Xboxu 360.

Razer Edge

Razer Edge

FOTO: Razer

Ke hraní slouží kromě zmiňovaných ovladačů také 10,1“ dotykový displej. Ten nabídne rozlišení 1366 x 768 obrazových bodů. Výkonem patří model Razer Edge k tomu nejlepšímu na trhu. Pod jeho plastovými částmi se však ukrývá plnohodnotný procesor Intel Core i7 s frekvencí 1,9 GHz, který se v případě potřeby sám přetaktuje až na 3,0 GHz.

O grafický výkon se pak stará dedikovaný čip nVidia GT640 LE GPU a až 8 GB operační paměti. Díky vysokému výkonu je možné na tabletu Edge spustit prakticky všechny tituly, které běží v operačním systému Windows. Základní model tabletu Razer Edge s SSD jednotkou o kapacitě 128 GB se prodává za 1299 USD (26 000 Kč). Lidé si mohou vybrat také vyšší variantu s 256GB pamětí, ta vyjde na 1500 USD (30 000 Kč).

 • Klady: poslouží na cestách i doma
 • Zápory: vyšší cena tabletu proti tradičním konzolím
 • Cena: od 26 000 Kč

Sony PlayStation 4: utajovaná novinka

Společnost Sony prozradila informace o novém PlayStationu 4 už letos v únoru, samotnou televizní konzoli ale zatím zástupci firmy neukázali. [celá zpráva]

Novinka slibuje vyšší výkon, inteligentnější ovládání i systém. Například místo dlouhého zapínání je k dispozici jakýsi režim spánku, ze kterého se konzole probudí za pár vteřin.

Ovladač Dualshock 4

Ovladač Dualshock 4

FOTO: Sony

Zajímavostí jsou také sociální funkce. Ve hrách se budou moci připojit k uživatelům jejich přátelé a poradit, jak obejít v titulu slepou uličku. Sony pro tyto účely vytvoří vlastní sociální síť. Samozřejmostí bude i přístup na Facebook či Twitter.

Vylepšení se dočkal i herní ovladač Dualshock 4. Ten se na první pohled příliš neliší od svého předchůdce, navíc ale disponuje dotykovou plochou pro pohodlnější ovládání her i pohyb v menu. Součástí ovládacího systému bude i dvojice kamer. PlayStation 4 se na pultech obchodů objeví před koncem letošního roku.

 • Klady: poslouží na cestách i doma
 • Zápory: vyšší cena tabletu proti tradičním konzolím
 • Cena: asi 10 000 Kč

Ouya: cena hraje prim

Jedním z největších lákadel televizní konzole Ouya, která se začala v minulém týdnu oficiálně prodávat na evropském trhu, je jistě pořizovací cena – za 2000 Kč totiž žádné jiné podobné zařízení nekoupíte. Levné budou i hry. Zatímco většina titulů pro zavedené konzole často stojí i více než tisícovku, Ouya nabídne několik stovek her s maximálně stokorunovými cenovkami.

Herní konzole Ouya

Herní konzole Ouya

FOTO: Ouya

Minimální ceny se podařilo dosáhnout využitím platformy Nvidia Tegra 3, která se často používá u tabletů s operačním systémem Android. Jejím základem je čtyřjádrový procesor s 12jádrovým grafickým čipem.

Konzole má k dispozici 1 GB operační paměti a 8GB úložný prostor. Připojit ji je možné k internetu přes WiFi a k televizoru prostřednictvím rozhraní HDMI. Podporováno přitom je i vysoké rozlišení. Kvůli zachování co nejnižší ceny je konzole dodávána pouze s jedním ovladačem. Druhý je možné dokoupit za necelých tisíc korun.

 • Klady: nízká pořizovací cena, levné hry
 • Zápory: tituly pro tradiční konzole jsou zatím daleko více propracované
 • Cena: 2000 Kč