„Někteří lidé mohou zažívat nepříjemné pocity (například namáhání zraku, únava očí či nevolnost) při sledování 3D videa nebo hraní 3D her,“ varuje Sony.

Podle firmy by měl člověk v případě, že takovýto nepříjemný pocit zažije, okamžitě přestat sledovat trojrozměrný obraz, dokud potíže nezmizí. „V případě, že ustupovat nebudou, je nutné vyhledat lékaře,“ píše se v podmínkách.

„Při sledování 3D obrazu doporučujeme dělat pravidelné přestávky. Jejich četnost by měla být vždy individuální,“ dodala firma.

Před dimenzí navíc varuje i Samsung

Varování před nežádoucími účinky 3D obrazu před časem vydala také společnost Samsung. Podle ní může dimenze navíc způsobit u některých lidí epileptický záchvat, nebo dokonce mrtvici.

Pozor by si přitom neměli dávat pouze jedinci s chatrnějším zdravím, ale i senioři a děti. Výrobce také nedoporučuje sledovat 3D obraz lidem, kteří jsou unavení nebo opilí. Okamžitě přestat koukat na 3D video by člověk měl v případě, že dostane závrať, bude se cítit zmatený nebo dezorientovaný.

Jedním z pravidel, která je při sledování 3D obrazu nutné dodržet, je vhodná vzdálenost od obrazovky. Ta by měla být alespoň třikrát větší, než je úhlopříčka displeje.