Interaktivní hřiště Smart Us pořídilo město Český Krumlov základní škole Plešivec za 2,7 miliónů korun. Původem finský vynález je přístupný všem, kteří se zaregistrují pomocí čipové karty a je vhodné nejen pro děti, ale i pro rodiče.

Cílem nového systému hraní je přimět děti, jež stále více tíhnou k počítačům, aby se více hýbaly. Tvůrci chtějí omezit vysedávání dětí u obrazovek tím, že přenesou počítačové hry a soutěže na skutečné venkovní hřiště.

Děti mohou soupeřit s konkurenty z Finska nebo Belgie

Zájemci tam mohou hrát předem připravené hry nebo ty, které si předtím naprogramovali. Jejich pohyb snímají speciální sloupky a podložka.

Přes internet jsou navíc propojeni s hráči na dalších hřištích v zahraničí, takže mohou soutěžit i s nimi. Mají i možnost srovnání s výkony vrcholových sportovců.

Hraní aktivních počítačových her spaluje kalorie a posiluje srdce
Děti, které hrají moderní fyzicky náročné počítačové hry, vydávají tolik energie, že se mohou ubránit nadváze. Aktivita spojená s hraním navíc zlepšuje činnost jejich srdce, míní vědci z Institutu lidské výkonnosti na Hongkongské univerzitě. Více se dozvíte zde.

"Když se řekne dítěti, nebudeš hrát na počítači, ale běhat venku, není to dostatečný impuls. Toto je spojení počítače s aktivním pohybem," upřesnil Bican z prachatické společnosti ONYX wood, která hřiště dodala a sestavila.

Podobných interaktivních hřišť pod širým nebem je v Evropě zhruba 40, toto je podle Bicana první svého druhu ve střední Evropě. Podrobnosti o tomto systému najdou zájemci na stránkách výrobce, kde je ke stažení i český manuál.