Hlavní obsah

Společnost iSuppli vydala poměrně zajímavou studii. Podle ní výrobce počítačů a kapesních přehrávačů Apple velice profituje z prodeje zařízení iPod. Jejich výrobní cena je méně než poloviční ve srovnání s cenou, s jakou se objeví na prodejních pultech.

Výroba iPodu Nano stojí 1200 Kč, v ČR vyjde 4x dráž

Podle analytiků iSuppli, které citoval deník Businessweek, stojí výroba nejnovějšího 4 GB přehrávače iPod Nano necelých 60 dolarů (1200 Kč). Na americkém trhu je tento model prodáván za téměř 150 dolarů (asi 3000 Kč). Na českém po započítání například nákladů na dopravu a cla pak za necelých 4700 korun.

Situace kolem většího 8 GB modelu iPod Nano je obdobná. Podle iSuppli stojí jeho výroba 83 dolarů, prodává se za 199 dolarů (asi 4000 korun). V ČR tento přehrávač koupíme o více než polovinu dráž, tedy za 6190 Kč s daní, jak zní doporučená cena Apple.

Výdělek na 4 GB iPodu Nano proto iSuppli odhaduje na více než 90 dolarů (asi 1800 korun), na 8 GB iPodu Nano na přibližně 113 dolarů (zhruba 2200 korun).

Analytici z iSuppli však do těchto "výdělků" nezahrnují náklady na vývoj softwarové výbavy pro iPody, balení, finální kompletaci či distribuci. I tak je ale zřejmé, že jsou iPody pro Apple zlatým dolem.

Apple za devět měsíců prodal kolem devíti miliónů zařízení iPod.  

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků